Jesteś tutaj:Kultura „Gniezno na talerzu” po raz czwarty
niedziela, 10 września 2017 18:41

„Gniezno na talerzu” po raz czwarty

 
„Gniezno na talerzu” po raz czwarty fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne popołudnie, teren przy Teatrze im. A. Fredry, wypełnił się zapachami pieczyw i różnych innych potraw, przygotowanych w ramach kulinarnej inicjatywy.

10 września odbyła się kolejna edycja Restaurant Day: Gniezno na talerzu. Wydarzenie to, które organizowane jest co pewien czas na przyteatralnym placu, przyciągnęło sporą grupę nie tylko zainteresowanych smakiem innej (wciąż jednak domowej) kuchni, ale przede wszystkim samych wytwórców.

Wszyscy, w ramach swojego rodzaju kuchni społecznej, zdecydowali się przygotować potrawy, wykonane według znanych sobie przepisów. Były więc tarty, ciasta, babeczki, chleby itp., a więc na słodko i słono, owocowo lub warzywnie, a wszystko to za symboliczną opłatą i ze smakiem. 

Dodatkową atrakcją Restaurant Day był pokaz kulinarny, przygotowany przez restaurację White Taste, która objęła imprezę swoim patronatem kulinarnym. Wsparcia organizatorom, którym było Stowarzyszenie Ośla Ławka, udzielił Teatr im. A. Fredry. 

12 komentarzy

  • Link do komentarza senior czwartek, 14 września 2017 12:16 napisane przez senior

    Hotel był kamienice dalej i nazywał się Francuski i działał przez całą okupację. . Długo jeszcze po wojnie starsi gnieźnianie używali tej nazwy na lokal tam znajdujący się i przemianowany po wojnie na Teatralna.

  • Link do komentarza Rafał_Wichniewicz czwartek, 14 września 2017 10:57 napisane przez Rafał_Wichniewicz

    Psy szczekają, karawana jedzie dalej. To w końcu nie zginęli tu ludzie czy zginęli skoro to podwórko? Kawiarnia Italia znajdowała się pod numerem 19, naprzeciwko kina, a na wspomnianym narożniku znajdowała się kawiarnia Bristol. Wiedeńska była do połowy lat 30. w tym miejscu, przed zmianą właściciela. Przeglądałem akta posesji dla zniszczonych kamienic i nie ma nigdzie wspomnienia o hotelu, a co do powyższych lokali - służą zdjęcia dostępne w internecie.

  • Link do komentarza Fundamenty czwartek, 14 września 2017 07:53 napisane przez Fundamenty

    Co na to Sanepid? Badania były? Wymogi były?

  • Link do komentarza wilk czwartek, 14 września 2017 00:40 napisane przez wilk

    Po pierwsze-- jeżeli było podwórko,to też należy do ówczesnej kamienicy
    po drugie--- zgadza się 4 września,a nie 7 września,moja pomyłka
    po trzecie- Italka i Wiedeńska znajdowały się przy Chrobrego 31,a nie 19
    po czwarte-- znam lub już niestety znałem wielu Gnieźnian ,którzy opowiadali,że tam był jednak hotel Bristol ,trzeba,by to właśnie może wyjaśnić
    po piąte---- nie mam nic do tego,że tam odbywa się jakiś piknik,lecz można by to miejsce należycie upamiętnić,tak jak to dzieje się w wielu miastach,także w Warszawie !!
    pozdrawiam

  • Link do komentarza Hans środa, 13 września 2017 09:48 napisane przez Hans

    Czyżby panu Naczelnemu skończyła się cierpliwość i zaczął merytorycznie gasić pewne skrajne głupoty wypisywane tu w komentarzach? Jestem za, ale znając innych komentujących niestety trzeba to będzie robić regularnie panie Rafale

  • Link do komentarza abc środa, 13 września 2017 09:30 napisane przez abc

    Fantastyczna odpowiedź Panie Redaktorze. Myślę, że zaczyna Pan wywoływać u dyżurnych hejterów poczucie wstydu. Tak zaorać argumentami. Szacun.

  • Link do komentarza czytelniczka środa, 13 września 2017 09:02 napisane przez czytelniczka

    Brawo Naczelny, tak trzeba i to jest merytoryczna dyskusja.

  • Link do komentarza Rafał_Wichniewicz środa, 13 września 2017 07:48 napisane przez Rafał_Wichniewicz

    Po pierwsze kamienica stała na rogu ulicy, a nie w miejscu, gdzie odbyła się impreza - w tym miejscu było podwórko.
    Po drugie bombardowanie, w którym zniszczone zostały budynki w tym rejonie, miało miejsce 4 września 1939.
    Po trzecie Italia znajdowała się w kamienicy przy ul. Chrobrego 19, naprzeciwko kina - tam stoi dziś blok mieszkalny.
    Po czwarte nie było hotelu Bristol, była kawiarnia Bristol.
    Po piąte - w takim razie w całej Warszawie powinno się zamknąć miasto na wszelkie imprezy, wszak wszędzie pod ziemią wciąż mogą spoczywać ludzie.

  • Link do komentarza wilk środa, 13 września 2017 00:43 napisane przez wilk

    Inicjatywa może i dobra,ale miejsce niezbyt,DLACZEGO ???? Tam zginęli ludzie !!!!! 7 września 1939 Niemcy zbombardowali Gniezno i właśnie to miejsce,gdzie przed wojną stała kamienica,z dobrą restauracją ITALKA,wcześniej Wiedeńską !!! W kamienicy był także bodajże Hotel Bristol o ile pamiętam z przekazów !! Miasto powinno w tym miejscu zafundować jakąś okazałą tablicę ze zdjęciem przedwojennym i informację,dla młodszych mieszkańców i także turystów !!!

  • Link do komentarza Pomysłodawca wtorek, 12 września 2017 21:59 napisane przez Pomysłodawca

    Na trawniku jest zakaz wyprowadzania psów. Dziękujemy za brawa i zapraszamy za rok!

  • Link do komentarza Mc Ohon poniedziałek, 11 września 2017 15:31 napisane przez Mc Ohon

    Byłem, jadłem, dziękuję OŁ!

  • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 11 września 2017 13:56 napisane przez Ja_Jestem

    Jak można było zaobserwować, to przyteatralny trawnik doskonale spełnia swoje zadanie. Raz można zobaczyć pieski biegające po ww. terenie i załatwiające swoje potrzeby, a następnie...... świetnie zorganizowany festyn kulinarny. Brawa dla pomysłodawców.