Jesteś tutaj:Kultura Stroje inspirowane słowem
środa, 13 września 2017 09:20

Stroje inspirowane słowem

 
Stroje inspirowane słowem fot. Magdalena Wardęcka

Nowy sezon kulturalny w Miejskim Ośrodku Kultury zainaugurowany został nietypową wystawą kostiumów teatralnych, inspirowanych słowem.  

Niebanalne kreacje, futurystyczne, nowoczesne, odważne, mroczne – projektanci kostiumów teatralnych na różne sposoby interpretują poprzez strój daną postać, która ma być częścią spektaklu. Rzeczy, które aktor ma na sobie podczas przedstawienia, muszą odzwierciedlać charakter bohatera. Na najnowszej wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury, zobaczyć można awangardowe stroje, które zostały wykonane przez studentów projektowania ubioru i scenografii z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. – Stroje są przede wszystkim odpowiedzią na postać, dla której są szyte, inspirowane są tekstem i dialogiem, dlatego kostium musi współgrać z autorem. Te stroje są projektami studenckimi, są więc unikatami, w zasadzie prototypami, bo często są wykonane z materiałów bardzo kruchych, ale jest możliwe, by przenieść je na scenę i zaproponować je aktorom – mówił jeden z kuratorów wystawy prof. dr hab. Ireneusz Domagała z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jak mówił, w Pracowni Kostiumu Teatralnego pierwszym, z czym stykają się studenci musi być tekst danego utworu, by projektant mógł wyczuć postać, jej charakter, a następnie potem tworzy pod nią strój, którego szkic uprzednio powstaje na papierze. Tam też pojawia się symbolika, czas i miejsce akcji, aby strój dopasować do klimatu i nastroju teatralnego dramatu. Dopiero na końcu szyty jest kostium. – Wystarczy spojrzeć na dostępne na wystawie stroje Chochołów Medialnych. Okazuje się, że każdy projektant, czytając ten sam tekst, zinterpretował go inaczej i powstały różne projekty, nie ma w nich powtórzeń. Każda z tych kostiumów dla tej postaci jest jednak bardzo trafny – dodał.

Profesor dr hab. Ireneusz Domagała wraz z Izabellą Rybacką i studentami oddają do dyspozycji publiczności wystawę różnorodną, wartą obejrzenia i zachwytu nad kreatywnością - obejrzeć ją można w dużej galerii MOK.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Angela środa, 13 września 2017 15:39 napisane przez Angela

    Te myszy....okropne. Reszta do podziwiania.

  • Link do komentarza seniorka środa, 13 września 2017 13:05 napisane przez seniorka

    Wspaniała i ciekawa wystawa a Pani Iwonce gratulujemy udanego powrotu do naszej Galerii!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane