Jesteś tutaj:Kultura Twórczy Squad odkrywa talenty na nowo
poniedziałek, 18 września 2017 19:47

Twórczy Squad odkrywa talenty na nowo

 
Twórczy Squad odkrywa talenty na nowo fot. Twórczy Squad

Już prawie rok Twórczy Squad działa w Centrum Kultury Scena to Dziwna i tworzony jest przez dwóch artystów: fotografa Krzysztofa Ślachciaka oraz rzeźbiarza Tomasza Jędrzejewskiego. Trwa nabór na nowy sezon.

Z założenia Twórczy Squad ma być miejscem, które każdego uczestnika artystycznie rozwinie, wydobędzie z niego to, co w tej dziedzinie jest w nim najlepsze. Warsztaty, prowadzone przez dwóch artystów, w sposób indywidualny dostosowują się do każdego uczestnika. Co ważne – zajęcia nie są ograniczone wiekowo, każdy może rozwijać swoje umiejętności w Twórczym Squadzie, a także odkrywać je na nowo, bo jak mówią twórcy tego miejsca – na naukę  nigdy nie jest za późno, a tworzyć można w każdym wieku. Twórczy Squad właśnie rozpoczyna nabór na nowy sezon artystyczny. – Po mojej wcześniejszej współpracy z eSTeDe zauważyłem, że w Gnieźnie jest potencjał, żeby przeprowadzić tego typu projekt. Centrum Kultury Scena to Dziwna rozpoczęło z nami współpracę, udostępniło pracownie i na fajnych warunkach mogliśmy w Gnieźnie wystartować – mówił fotograf Krzysztof Ślachciak.

Zajęcia proponowane przez Twórczy Squad mają charakter interdyscyplinarny, tzn. że dotykają różnych dziedzin. Zapisanie się na zajęcia z rzeźby nie wyklucza uczestnictwa w tych z fotografii. – Uważamy z Tomkiem, że rozwój dziecka bez przedmiotów plastycznych, bez dotknięcia sztuki jest w pewnym sensie niepełny. To nam daje nie tylko wyłącznie to, że jesteśmy w stanie zachwycać się sztuką w przyszłości, ale również rozwija naszą kreatywność, która przydaje się w przyszłości choćby w przedmiotach inżynierskich. Mamy przecież całą paletę wielkich artystów w kanonie, którzy z wykształcenia byli inżynierami i artystami jednocześnie. Jeżeli chodzi o młodzież i dorosłych, to wtedy są to zajęcia, które mają rozwijać pasję – dodał.

Tomasz Jędrzejewski jest doktorem sztuki, Krzysztof Ślachciak także wykładał, więc ich zajęcia prowadzone w ramach Twórczego Squadu mogą okazać się cennymi zwłaszcza dla osób, które chcą studiować na Uniwersytecie Artystycznym, gdyż pod okiem specjalistów w tej dziedzinie w sposób kompleksowy przygotują chociażby do egzaminów na studia. – Staramy się, aby Twórczy Squad proponował jak najbardziej interesującą ofertę dla naszych odbiorców. Maja być ciekawe, zaskakujące, za każdym razem rozwijamy inny temat – mówił artysta rzeźbiarz Tomasz Jędrzejewski.

Dla osób dorosłych zajęcia z Twórczym Squadem mogą być swego rodzaju powrotem do niegdyś porzuconej pasji albo początkiem nowej, artystycznej drogi, która (jak mówią artyści) może być swego rodzaju terapią, czy też odejściem od codzienności i rutyny, ale też po prostu odkryciem nowego hobby. – Te zajęcia są tak zorganizowane, że jak ktoś przyjdzie do nas z pasją do malarstwa, to może się stać tak, że wyjdzie z nich z pasją do rzeźby, czy fotografii. To są zajęcia interdyscyplinarne. Zorganizowane są w tej sposób, że osoba, która zapisze się np. na specjalistyczny kurs fotografii, może w formie wolnego słuchacza iść na zajęcia z rzeźby. Chodzi o to, aby wszystkie elementy działały pod jednym założeniem, w którym odkrywamy w czym tak naprawdę jest dobry dany uczestnik – mówił Krzysztof Ślachciak. – Trzeba się spotkać i to odkryć. Na początku zawsze jest rozmowa i próby. Potem rozwijamy dalej te talenty. Zdarza się tak, że przychodzą do nas osoby ze zmarnowanymi umiejętnościami i to jest właśnie ten moment dla młodzieży, czy osób starszych, których talent w systemie edukacji nie został wyłapany. Twórczy Squad jest też dla takich osób, żeby na nowo to odkryć. Każdy może tworzyć, w każdym wieku – dodał Tomasz Jędrzejewski.

Artyści podkreślali, iż mitem jest, że nie można rozpocząć czegoś nowego po osiągnięciu pewnego wieku. Twórczy Squad to założenie obala. – Jeżeli chcemy np. zająć się malarstwem po pięćdziesiątce, to jest to kwestia odpowiednich ćwiczeń, by dojść do wprawy w tym. Sprawy związane z ekspresją artystyczną są indywidualne – podsumował fotograf.

Tomasz Jędrzejewski – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, autor statuetek Festiwalu Offeliada oraz Gnieźnieńskich Królików, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, autor przeszło 40 wystaw. W Twórczym Squadzie prowadzi rzeźbę, ceramikę, rysunek i malarstwo.

Krzysztof Ślachciak, zajmuje się fotografią reklamową i artystyczną, autor przeszło 200 publikacji fotograficznych, uczestnik ponad 20 wystaw w kraju i za granicą, laureat nagród międzynarodowych. W Twórczym Squadzie prowadzi zajęcia z fotografii.

Z Twórczym Squadem można zapisać się na kilka rodzajów zajęć, ale tak jak było wspomniane wcześniej, można je łączyć i próbować, co tak naprawdę nas interesuje. Do wyboru są zajęcia z fotografii, rysunku i malarstwa, rzeźby i ceramiki oraz kursy interdyscyplinarne.

Twórczy Squad to 7 spotkań po 180 minut. Ich koszt to 350 zł. Istnieje także możliwość skorzystania z pojedynczych zajęć, które kosztują 59 zł. W nowym sezonie trwa promocja – osoba, która przyprowadzi nowego uczestnika płaci 50 zł mniej. Zapraszamy do zapisów bezpośrednio w Centrum Kultury Scena to Dziwna albo przez kontakt z artystami z Twórczego Squadu.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane