środa, 20 września 2017 08:16

Czy się stoi, czy się leży

 

Każdy sobie rzepkę skrobie. Kiedy prezydent chwali się, ile to ulic w mieście wykonano, starosta milczy na temat, ile rozsypujących się dróg w powiecie zyskało w ostatnim czasie nową nawierzchnię.

Tak to już jest, że jedni lubią się chwalić, a inni nie. Fajniej by jednak było, gdyby przed tym wszystkim szły jeszcze pewne gesty w stronę mieszkańców. Nie chodzi tu o sam remont drogi, bo to mieszkańcom się należy w zasadzie jak psu buda. Inna sprawa to to, jak ich się informuje o tym, że droga jest w remoncie. W czym rzecz?

Dwa tygodnie temu, jadąc ul. Konikowo, zauważyłem iż na poboczu stoi okrągły znak zakryty folią. Dyskretnie zza niej wydzierał kolor niebieskiego tła i fragment białej strzałki, a to oznaczało iż pewnie wprowadzony będzie objazd. Szukam informacji w Internecie gdziekolwiek i jakkolwiek - no nie ma. Pozostało mailowo zapytać zarządcę z powiatu, co tu się wyrabia. Odpowiedź była krótka - od 13 września zamykamy drogę (gdyż ją poszerzamy). Był już 12 września, a informacja oficjalna nigdzie się nie pojawiła, nawet na stronie Starostwa. Tym razem telefonicznie upewniłem się iż następnego dnia ma być na pewno zamknięta, bo tak przekazał wykonawca inwestycji. No ok, ale nie wierzyłem (wykonawcy różne rzeczy opowiadają), dopóki przed 7:00 rano nie pojechałem osobiście sprawdzić i faktycznie, robotnicy zdejmowali folię ze znaków i zamykali przejazd. Teraz można było informować mieszkańców, że będą utrudnienia w ruchu i objazdy...

Inny przypadek - przychodzi mail, że spółka miejska PEC, wykonująca ciepłociąg na ul. Grzybowo, rozpoczyna kolejny etap inwestycji. Oczywiście wszystko odbywa się rękoma wykonawcy, ale treść maila zawiera iż na tej a tej ulicy wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów. Powtórzę - utrudnienia w ruchu. Następnego dnia okazuje się, że za tym dość jednoznacznym określeniem kryło się to, że droga została po prostu zamknięta. Jest chyba różnica, między utrudnieniami a wyłączeniem z ruchu, no nie? Pół biedy to zamknięcie, gdyby kierowców poinformowano o zamknięciu przejazdu od strony ul. 3 Maja lub Dąbrówki. A gdzie tam! Ich problem, a my mamy swoją robotę. Tymczasem samochody wężykiem zawracały z powrotem do ul. Dąbrówki lub na ul. Przecznica, byleby się wyrwać z potrzasku, w którym ich zamknięto. Tym samym poziom emisji spalin samochodowych został utrzymany na odpowiednim poziomie. Pominę już cyrki, jakie działy się przy usuwaniu awarii gazociągu na ul. Franciszkańskiej.

Wzorowo postąpiła tym razem inna spółka miejska (PWiK), która chyba wzięła sobie do serca styczniową awarię. Przed zamknięciem ul. Roosevelta, porozwieszała tablice od ul. Żwirki i Wigury, aż po Jankowo Dolne, że będą utrudnienia. Można? Oczywiście, że można. Inna sprawa, że jadąc od strony Trzemeszna do Gniezna, duża tablica zawierająca trzy czy cztery linijki tekstu, została umieszczona przy prawoskręcie z drogi krajowej nr 15 (w Jankowie Dolnym). No gratuluję - kierowca, który już podjął decyzję o wybraniu trasy przez ul. Roosevelta, na jakieś 30 metrów przed zjechaniem z drogi (jadąc już pasem do skrętu w prawo), dowiaduje się iż zalecany mu objazd prowadzi jednak na wprost.

Ale spokojnie, są też nadgorliwcy. Odchodząc nieco od dróg, zajrzyjmy na naszą przedmuchaną przez nawałnicę gminę Gniezno. Jest 20 września, wchodzimy na stronę urzędu tegoż samorządu i co się dowiadujemy po pierwszym rzucie oka? Że 13 września może wystąpić silny wiatr. Od tygodnia tak są uświadamiani petenci, którzy nie mogli się dobić o proste informacje od tej jednostki w dniach po pamiętnej, sierpniowej wichurze. Od tego też czasu chodzą słuchy, że zbliża się kolejna nawałnica, która ma przedmuchać gnieźnieńską gminę. Byłoby ciekawie.


Krótka aktualizacja - ostrzeżenie meteorologiczne z 13 września, widniało na stronie Urzędu Gminy jeszcze 20 września, krótko po godzinie 8:00 rano. Pół godziny po tym w jego miejscu widniała już informacja o sesji Rady Gminy. Tym żyje samorząd.

12 komentarzy

 • Link do komentarza szpfer piątek, 22 września 2017 09:13 napisane przez szpfer

  Powiat gnieźnieński jest beznadziejnie oznakowany. Brakuje drogowskazów przede wszystkim na skrzyżowaniach dróg. Może one należą do gmin, ale ktoś powinien wreszcie to uporządkować. Znajomi z Poznania powiedzieli, że kiedyś jeździli w kółko po okolicach naszego miasta nie mogąc trafić do celu.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 21 września 2017 09:25 napisane przez urzędas

  rak - to nie tak. Społeczenstwo ma prawo do pełnej informacji i przejrzystości wszystkich inwestycji z realizowanych z oubkucznej kasy.

 • Link do komentarza rak czwartek, 21 września 2017 08:21 napisane przez rak

  w przetargach nie ma, żeby wykonawca informował mieszkańców, więc tego nie robią. proste

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 20 września 2017 21:33 napisane przez Gnieźnianin

  Do samorządowy mieszkaniec Opozycja swoją wolą kreując lepsze życie społeczne. No i trudno się spodziewać aby z osła zrobić konia ale starać się trzeba.

 • Link do komentarza wielkopolanka środa, 20 września 2017 19:22 napisane przez wielkopolanka

  spróbuj urzędnikowi powiedzieć, że coś jest źle, to już na 100% nie masz dotrzymanego terminu albo lądujesz na końcu kolejki.... oni póki stoją po naszej stronie jako petenci mówią to samo, potem kiedy lądują po drugiej stronie biurka stają się dokładnie tacy sami jak ci którzy na których psioczyli - w myśl przysłowia - władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie.....

 • Link do komentarza samorządowy mieszkaniec środa, 20 września 2017 16:16 napisane przez samorządowy mieszkaniec

  @ Gnieźnianin - zapytuję, a kto i od kogo ma egzekwować wypełnianie obowiązków? Przecieź jaki pan taki kram i odwrotni - jaki kram taki pan.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 20 września 2017 12:00 napisane przez Gnieźnianin

  Wybory swoją drogą a egzekwowanie należytej pracy administracyjnej też swoją drogą, bo inaczej patrzeć i pozwalać ze spokojem na partacką pracę ze szkodą społeczną przez kilka lat?

 • Link do komentarza pela środa, 20 września 2017 11:09 napisane przez pela

  Gnieźnianin - dopiero na wybory w przyszłym roku - premię można obciąć, póki co dostali do niej prawo poprzez wybory... niestety, zresztą mieszkańcy Gniezna tylko narzekać potrafią, psioczyć, a władz nie zmienią, przynajmniej miasto ma w kieszeni wygraną za pudrowanie - te pareczki, chodniczki, lampeczki itd, natomiast powiat poleci za szpital, jawną ignorancję prawa, łamanie ustaw, które przegłosowuje i nie uratuje ich żadne rondo, droga itd.... gmina cóż, gmina rządzi się zupełnie innymi prawami i pewne jest tylko to, że tam ostrzeżenia o wichurach na nikim nie robią wrażenia....

 • Link do komentarza tata środa, 20 września 2017 10:44 napisane przez tata

  dodam w kwestii w formalnej - zamknięta ulica jeziorna od prokuratury w górę.... wszyscy wjeżdżają do miasta, a znak o drodze zamkniętej ustawiony na skręcie z łaskiego koło plebanii.... wjeżdżają, robią kółko na rondzie koło prokuratury i .... wyjeżdżają....

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 20 września 2017 09:39 napisane przez Gnieźnianin

  A obcięcie premii urzędnikom za głupotę ktoś wyegzekwuje ?

 • Link do komentarza obserwatorka środa, 20 września 2017 09:27 napisane przez obserwatorka

  "czy się stoi, czy się leży..." przyzwoita droga do pracy i tak się należy.... świetne spostrzeżenia jeśli chodzi o powiat i zawiadomienia o zamknięciach, a w szczególności o działalności spółek miejskich tj. PWiK i PEC, ich szefowie siedzą za biurkiem a pracownicy w terenie na tychże budowach więc żadnemu z nich nie przeszkadzają zatory, spaliny, czy komplikacje.... oni do swoich miejsc pracy dojeżdżają bez problemu.... a że za nasze pieniądze pracują i nam się ta informacja należy, cóż.... powtórzę za redaktorem - "musimy z tym żyć!"

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 września 2017 09:15 napisane przez EagleEye

  Opis "w punkt" i myślałem ze tylko ja to widze to co zostało opisane w blogu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane