Jesteś tutaj:Kultura Tadeusz Kościuszko „zagościł” w Urzędzie Miejskim
poniedziałek, 09 października 2017 17:41

Tadeusz Kościuszko „zagościł” w Urzędzie Miejskim

 
Tadeusz Kościuszko „zagościł” w Urzędzie Miejskim fot. Rafał Wichniewicz

W Urzędzie Miejskim otwarta została wystawa, poświęcona patronowi pobliskiego parku - Tadeuszowi Kościuszce. W tym roku obchodzona jest 200 rocznica śmierci polskiego i amerykańskiego generała.

Park, zwłaszcza po rewitalizacji dokonanej w 2017 roku, jest bardzo dobrze znany mieszkańcom Gniezna. Potocznie nazywany "Parkiem Kościuszki", nosi tę nazwę jeszcze od okresu międzywojennego. Z okazji przypadającego Roku Kościuszkowskiego, w holu Magistratu otwarta została wystawa kolekcji Wojciecha Śmieleckiego, na której prezentowane są najróżniejsze zbiory (głównie filatelistyczne) dotyczące tego polskiego bohatera.

Jak przyznał, do upamiętnienia generała, który znany jest nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, skłoniła go publikacja pt. Tadeusz Kościuszko. W Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii: - Wystawę zacząłem kolekcjonować, mając kilkanaście znaczków z Tadeuszem Kościuszką, takich nie najdroższych. Po przeczytaniu książki Barbary Wachowicz postanowiłem iż trzeba uczcić Rok Kościuszkowski i zdobyłem wszystkie znaczki, jakie Poczta Polska wydała. Przy tym jest tu jeszcze znaczek amerykański z 1933 roku, białoruski i litewski, przy czym z tego ostatniego kraju jest także widok Góry Kościuszki. Są tu też monety, banknoty, kilka medali, książki (niekiedy jeszcze z zaborów) dotyczące Kościuszki - mówił Wojciech Śmielecki.

Wystawa i obchodzony Rok Kościuszkowski to idealna okazja do upamiętnienia tej postaci także w samym parku, który jest położony po sąsiedzku: - Naprzeciwko Urzędu Miejskiego znajduje się Park im. T. Kościuszki i chcemy to upamiętnić poprzez stosowną tablicę, informującą o dacie powstania parku, w jakim celu i kiedy otrzymał imię Tadeusza Kościuszki. Myślę, że to dobrze iż tego typu wydarzenia arystyczne, jak ta wystawa, przenikają przestrzeń publiczną, dlatego mam nadzieję iż jest to pierwsza i nie ostatnia taka ekspozycja w budynku Magistratu - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Na wernisażu obecny był także senator Robert Gaweł, który przyznał iż postać Tadeusza Kościuszki jest ważna dla dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego: - Tam, za oceanem, wykorzystał swoje umiejętności, które w teorii nabywał w szkole rycerskiej w Polsce, a potem we Francji. To wszystko przeniósł na tamtejsze fortyfikacje, przede wszystkim Filadelfii, Saratodze oraz w najsłynniejszym miejscu, jeśli chodzi o szkolenie kadetów, a więc West Point. Jego całe zaangażowanie w ideę niepodległości także było istotne - walczył w obronie Konstytucji 3 Maja. Będąc w Stanach przesiąkł ideami republikańskimi i były obawy, że po przekazaniu mu powstania, to zradykalizuje chłopstwo, ale jednak bardzo rozsądnie podchodził do tematu i te wszystkie jego działania miały łączyć naród. On widział naród w szerszym kontekście, nie tylko jako elity szlacheckiej, bo zdawał sobie sprawę iż niepodległości nie da się wywalczyć w oparciu o szlachtę - tłumaczył parlamentarzysta. 

Wernisażowi towarzyszyła wystawa Poczty Polskiej, na której można było otrzymać okolicznościowy stempel. Samą wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce można oglądać do końca tygodnia w holu Urzędu Miejskiego. 

2 komentarzy

 • Link do komentarza absolwent wtorek, 10 października 2017 09:18 napisane przez absolwent

  W szkole powinni uczyć się tego wiersza na pamięć!

 • Link do komentarza patriota poniedziałek, 09 października 2017 21:56 napisane przez patriota

  Polonez Kościuszki.

  Patrz Kościuszko na nas z nieba,
  Jak w krwi wrogów będziem brodzić,
  Twego miecza nam potrzeba,
  By Ojczyznę oswobodzić.
  Wolność droga w białej szacie
  Złotem skrzydłem w górę leci,
  Na jej czole, patrzaj bracie,
  Jak swobody gwiazdka świeci!
  Oto jest wolności śpiew, śpiew, śpiew,
  My za nią przelejem krew, krew, krew.

  Kto powiedział, że Moskale
  Są to bracia nas Lechitów,
  Temu pierwszy w łeb wypalę
  Przed kościołem Karmelitów;
  Kto nie uczuł w gnuśnym bycie
  Naszych kajdan, praw zniewagi,
  To jak zdrajcy wydrę życie
  Na niemszczonych kościach Pragi.
  Oto jest wolności etc.

  Z naszym duchem i orężem
  Polak ziemię oswobodzi,
  Zdrajca pierzchnie, my zwyciężym,
  Bo wódz śmiały nam przewodzi.
  Tylko razem, tylko w zgodzie,
  A powstańców będziem wzorem,
  Wszak Kościuszko przy narodzie!
  Cały naród z Dyktatorem.
  Oto jest wolności etc.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane