Jesteś tutaj:Kultura Historia lotniczego powstania z Lego zagościła w „Dwójce”
środa, 11 października 2017 07:46

Historia lotniczego powstania z Lego zagościła w „Dwójce”

  mnopr
Historia lotniczego powstania z Lego zagościła w „Dwójce” zdjęcie nadesłane

Historii uczyć można w rozmaity sposób. Uczniowie „Dwójki” mają okazję podczas tego tygodnia obejrzeć nietypową wystawę pt. „Zdobycie Ławicy 6 stycznia 1919 roku”.

Makieta, która przedstawia fragment Stacji Lotniczej na Ławicy, wykonana jest z klocków Lego.  Przybliża też postać płk Wiktora Pniewskiego – pierwszego komendanta Stacji Lotniczej na Ławicy. Jeszcze niedawno wystawa gościła w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, a teraz zawitała do Gniezna. Do stworzenia budynku stacji lotniczej i samolotów, użyto tysiące klocków. Całość powstawało pięć miesięcy, a autorem tego nietypowego dzieła jest Bartosz Borowiak, propagator historii Powstania Wielkopolskiego.

Ta nietypowa lekcja historii powstała w oparciu o akcję „Herosi wolności”, której głównym założeniem jest promocja dziejów powstania wielkopolskiego oraz początków wielkopolskiego lotnictwa. Uczniowie „Dwójki” serdecznie dziękują panu Bartoszowi Borowiakowi za udostępnienie makiety. Wystawa bardzo się uczniom podoba, zwłaszcza młodym budowniczym i miłośnikom klocków. A jak widać, znajomość historii można budować w rozmaity sposób - przyznała Agnieszka Lange, nauczycielka z SP nr 2.

Akcji patronują również: Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej,  Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Robert Gaweł Senator RP, Gmina Powidz, Gmina Kłecko, Port Lotniczy Poznań - Ławica,  portal 27grudnia.pl.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane