czwartek, 12 października 2017 08:58

Seminaria dla nauczycieli różnych poziomów nauczania

  mn
Seminaria dla nauczycieli różnych poziomów nauczania fot. MPPP

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na seminaria dla nauczycieli, które organizuje we współpracy z Zakładem Dydaktyki Historii Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Seminarium odbędzie się 4 listopada 2017 r. (sobota), a tematem przewodnim będzie "Żródło ikonograficzne w warsztacie nauczyciela. Edukacja muzealna na przykładzie galerii Piastów malowane dzieje"

Tegoroczne seminarium podejmie problematykę możliwości wykorzystania zbiorów muzealnych w codziennej praktyce dydaktycznej oraz współpracy muzeum ze szkołą w zakresie sposobów korzystania ze źródeł ikonograficznych. Seminarium jest skierowane przede wszystkim do nauczycieli przedmiotów: historia, język polski oraz wiedza o kulturze, jak również nauczycieli innych przedmiotów, zainteresowanych tą problematyką. Głównym celem seminarium jest teoretyczne (wykłady)  i praktyczne (warsztaty) przybliżenie i przepracowanie metod interpretacji źródła ikonograficznego z możliwością ich zastosowania podczas lekcji w szkole lub wizyty z uczniami w muzeum.

PROGRAM:

czas: 4 listopada 2017 r., 10.00-15.00
miejsce: Sala 1.44 im. Henryka Łowmiańskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Umultowska 89 d, Poznań
9.30-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-12.30 Źródło ikonograficzne jako źródło historyczne (część wykładowa)
1. Co muzeum może zrobić dla szkoły? – perspektywy współpracy (10 min.) | dr Michał Bogacki (Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)
2. Artystyczne przedstawienia historii Piastów – ujęcie historyczne (40 min.) | prof. UAM dr hab. Leszek Wetesko (Zakład Studiów Gnieźnieńskich, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie) 
3. Piastów malowane dzieje – punkt widzenia muzealnika (40 min.) | Dariusz Stryniak (Dział naukowy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)
4. Źródło ikonograficzne jako materiał pomocniczy dla nauczycieli (30 min.) | dr Justyna Budzińska (Zakład Dydaktyki Historii, Instytut Historii UAM w Poznaniu)
12.30-13.00 przerwa na kawę i poczęstunek
13.00-14.30 Praktyczne przykłady zastosowania źródeł ikonograficznych (część warsztatowa)
I warsztat: Ożywić legendy – interaktywne metody pracy z obrazem (szkoła podstawowa, gimnazjum)
II warsztat: Jak czytać obrazy historyczne? Sztuka interpretacji (szkoła ponadpodstawowa)
 
Informacje organizacyjne:
Formularz zgłoszeniowy (dostępny także pod artykułem) zawierający deklarację uczestnictwa w wybranych warsztatach, udostępniony na stronie www.muzeumgniezno.pl należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Materiały dla uczestników:
- zaświadczenia uczestnictwa
- torba, notes i długopis
- materiały dydaktyczne do pracy z uczniami (scenariusze lekcji)
- możliwość nawiązania współpracy z Pracownią edukacyjną MPPP w Gnieźnie
Zapraszamy serdecznie!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane