Jesteś tutaj:Kultura Świat nierealny, ale jednocześnie bardzo znajomy
czwartek, 12 października 2017 19:24

Świat nierealny, ale jednocześnie bardzo znajomy

 
Świat nierealny, ale jednocześnie bardzo znajomy fot. Rafał Wichniewicz

W dużej galerii Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż prac, wykonanych przez jednego z najbardziej utalentowanych rysowników polskich, którym jest Tomasz „Morano” Jędruszek.

Autorem ilustracji dla wielu gier planszowych i karcianych oraz strategicznych, stał się już rozpoznawalny także na świecie, a jego dzieła zdobią m.in. produkty związane z „Grą o tron” czy „Star Wars”. Teraz jego prace przyjechały do Gniezna, a było to możliwe dzięki zaproszeniu prężnie działającemu Stowarzyszeniu Fantasmagoria i gościnnym murom Miejskiego Ośrodka Kultury: - Dzieła stworzone przez Morano liczone są w dziesiątkach tysięcy, a nawet milionach egzemplarzy i dlatego myślę, że warto zobaczyć tę wystawę - mówił Wiktor Koliński ze Stowarzyszenia Fantasmagoria, które po raz pierwszy zorganizowało swoją wystawę w MOK-u. Jednocześnie zachęcał do zapoznania się ze światem (a właściwie światami), jaki został stworzony przez autora rysunków. 

Czym charakteryzuje się świat Morano? - Moim charakterem, wnętrzem. Od wielu lat udaje mi się przelewać to, co mam w sobie w głowie i w sercu, na cyfrowy papier. Tak się złożyło, że jest to jednocześnie praca, co sobie chwalę. Wszystko zaczęło się od niewinnej pasji, takiego okazyjnego rysowania i to później przerodziło się w zawód, ale nie stało się to tylko i wyłącznie samą pracą. To nadal jest pasja i gdyby tak nie było, to pewnie dawno bym to rzucił, bo stale mam coś w głowie do powiedzenia i przekazania widzom - przyznał Tomasz „Morano” Jędruszek. Autor dzieł zaprezentowanych w Gnieźnie, był już wielokrotnie nagradzany, a m.in. pięciokrotnie zdobył Computer Graphics Society Choice Award. Jego prace pojawiły się też w licznych, zbiorczych publikacjach, ostatnio w „The Best Polish Illustrators 2”, ekskluzywnym i niepowtarzalnym albumie prezentującym najwspanialsze prace najlepszych współczesnych polskich ilustratorów i artystów koncepcyjnych.

Wernisaż zgromadził wielu zainteresowanych dziełami, które są tworzone przez Morano, ale także z zainteresowaniem wsłuchiwało się w krótki "wywiad", jaki został z nim przeprowadzony na inauguracji wystawy. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia dużej galerii w MOK-u - ekspozycja będzie czynna do 5 listopada br.


Jednocześnie zapraszamy na warsztaty z rysowania postaci - odbędą się one 14 października w godzinach od 11:00 do 13:00 w sali 204 MOK. Spotkanie jest bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona - zapisy są prowadzone mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przed zajęciami. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane