Jesteś tutaj:Kultura Wspomną „Staszka” w trakcie Święta Przyjaciół
czwartek, 26 października 2017 18:22

Wspomną „Staszka” w trakcie Święta Przyjaciół

 

Centrum Kultury Scena To Dziwna zaprasza na kolejną, dziewiątą edycję Święta Przyjaciół, w trakcie którego wspominane są nieżyjące już postacie, związane w jakiś sposób z tą placówką. W tym roku będzie to zmarły w tym roku Stanisław Pasiciel.

Nadchodzi czas Wszystkich Świętych, a więc moment, w którym wszyscy na chwilę się zatrzymujemy w zadumie i wspominamy tych, którzy już odeszli. Wyjątkową w skali naszego regionu inicjatywą jest Święto Przyjaciół - wydarzenie, które ma na celu przypominanie o osobach, których już nie ma pośród nas, a które zostawiły w kulturze ślad, zachowany szczególnie w pamięci wielu ludzi: - Święto przyjaciół to wydarzenie, wymyślone przez Tinkersa w specyficznym okresie roku i dotyczy on wszystkich bliskich nam zmarłych działaczy kultury - czy to w danym roku czy na przestrzeni ostatnich lat na terenie naszego powiatu, miasta, ale też kraju. W tym roku wydarzenie dedykujemy Stanisławowi Pasicielowi, a więc wieloletniemu dyrektorowi gnieźnieńskiego muzeum, wcześniej od lat 60. animatorowi kultury - mówił Grzegosz Reszko, dyrektor eSTeDe.

- W tym roku wstrząsnęła nami wiadomość, że Stanisław Pasiciel, popularnie zwany wśród przyjaciół "Staszkiem", odszedł w czerwcu i zrobiło się nam z tego powodu bardzo smutno. Pamiętam, jak Stanisław Pasisciel był animatorem kultury przy Parku Kościuszki, gdzie w latach 60., a więc 50 lat temu, otworzył coś niebywałego - galerię A Gniezno. Była to na one czasy, bardzo siermiężne, bardzo wielkie wydarzenie, także nikt sobie nie zdawał sprawy iż może przejść do historii w takiej formie. Nie dość, że zaprosił bardzo młodych, wybitnych artystów malarzy - mówił Kazimierz "Tinkers" Kubów. Jak dodał, udało się pozyskać obrazy, które zakupywane były po wystawach tych twórców i z okazji Święta Przyjaciół odbędzie się wystawa tych dzieł w eSTeDe: - Będzie można zobaczyć, bezcenne obrazy, od Jana Berdyszaka po Jarosława Kozłowskiego, które są bezcennymi perełkami. Myślę iż będzie można porozmawiać o Stasiu, zaprosimy jego przyjaciół i wszystkich, którzy go znali, a także tych, którzy będą się chcieli podzielić wspomnieniami o tych, którzy już odeszli - dodał i wspomniał iż zaproszeni zostali laureaci nagrody Złota Tarka - jazzowa grupa Dixie Team z Mogilna, która urozmaici ten wieczór.

Święto Przyjaciół odbędzie się w piątek 3 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny z zaproszeniami do odbioru w CK eSTeDe. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane