poniedziałek, 30 października 2017 10:13

Pola Negri z muzyką na żywo

 
Pola Negri z muzyką na żywo fot. Rafał Wichniewicz

Powrót do kina w dawnym, zapomnianym wymiarze, ale przy jednoczesnym wykorzystaniu bardziej współczesnego trendu muzycznego - tak można opisać ostatni seans, jaki miał miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury.

Niejako w 30 rocznicę śmierci polskiej aktorki filmowej i gwiazdy kina niemego, jaką bez wątpienia była Pola Negri, gnieźnianie zostali zaproszeni na seans filmowy z udziałem tej postaci.

Spektakl, bo tak właściwie można by było opisać to wydarzenie, było połączeniem prezentacji filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" w reżyserii E. Illesa z 1918 roku i muzyki na żywo wygrywanej przez zespół Czerwie. Nie była to jednak klasyczna aranżacja dźwiękowa, jaką możemy znać ze spotkań z niemym kinem, ale coś bardziej uwspółcześnionego, a jednocześnie dodającego kolorytu w wiekowym biało-czarnym materiale. Kino nieme nie jest łatwe dla tych, którzy są obecnie przyzwyczajeni do tego iż dźwięk w filmie musi być słyszalny (i odczuwalny) z każdej strony w skali od szmeru aż po głośny rumor. Niemniej spotkanie z takim wydarzeniem to ciekawe doświadczenie dla każdego pokolenia, bowiem nawet najstarsi już w większości kina z muzyką na żywo w zasadzie nie znają, a jest to okazja do tego, by wspólnie cofnąć się o sto lat, co w trakcie spotkania w MOK-u w jakimś wymiarze na pewno się udało.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane