Jesteś tutaj:Kultura Święci przeszli ulicami miasta
wtorek, 31 października 2017 22:25

Święci przeszli ulicami miasta

 
Święci przeszli ulicami miasta fot. Rafał Wichniewicz

W wieczór poprzedzający Wszystkich Świętych, po raz trzynasty odbyła się wyjątkowa uroczystość Nocy Świętych, w trakcie której wspominano ważne dla Kościoła postacie.

Tradycyjnie w wigilię święta z 1 listopada, kościół garnizonowy wypełnił się licznie przybyłymi mieszkańcami Gniezna, szczególnie młodzieżą. Wydarzenie, do którego zostali zaproszeni, stanowi wyjątkową okazję do zaprezentowania postaci świętych i błogosławionych, nierozerwalnie związanych z parafiami znajdującymi się w naszym mieście.

W tym roku Nocy Świętych przewodniczyła postać świętego Brata Alberta Chmielowskiego, a wielu wiernych obecnych w świątyni na pewno zastanowił widok znacznej grupy młodych osób, które swoim niezbyt zadbanym strojem i wyglądem odstawały od uczestników spotkania. Po litanii do Wszystkich Świętych i procesji z relikwiami do ołtarza, owi "bezdomni i biedni", zasiadający wśród uczestników wydarzenia, przybyli przed ołtarz, a wśród nich ukazał się sam św. Brat Albert Chmielowski. Jego postać została przypomniana, jako autora znanego obrazu przedstawiającego Jezusa Chrystusa pt. Ecce Homo, a także jako osoby niezwykle ofiarnej dla najbiedniejszych i zapomnianych przez innych. Cały pokaz, który był wykonany przez uczniów szkoły Stowarzyszenia Rodzice Dzieciom, zakończyło rozdawanie symbolicznych chlebów wszystkim obecnym na wydarzeniu.

Zobacz także nagranie ze strony Archidiecezji Gnieźnieńskiej:

Po słowach skierowanych od strony abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, uformowała się procesja z relikwiami, która skierowała się ulicami miasta w kierunku katedry. Po drodze odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zakończyła wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, poprowadzona już w bazylice. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane