Jesteś tutaj:Kultura Trzy dekady wyjątkowo twórczej pracy Elżbiety Binkowskiej
piątek, 10 listopada 2017 08:09

Trzy dekady wyjątkowo twórczej pracy Elżbiety Binkowskiej

 
Trzy dekady wyjątkowo twórczej pracy Elżbiety Binkowskiej fot. Rafał Wichniewicz

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac gnieźnieńskiej artystki, która tym samym wspólnie z mieszkańcami podsumowała trzydziestu lat swojej twórczości malarskiej.

Wystawy w dużej galerii MOK-u otwierane są kilka razy w roku, ale rzadko się zdarza, żeby zaproszeni goście z trudem mieścili się we wszystkich jej salach. Tak było w miniony czwartek 9 listopada, a powodem ku temu był wernisaż Elżbiety Binkowskiej, która zdecydowała się podzielić efektami swojej twórczości nie tylko z ostatnich lat, bowiem na ekspozycji zobaczyć można było też prace sprzed ponad dwóch dekad.

- Przez przypadek na podłodze w garażu znalazłam zaproszenie sprzed 30 lat na wystawę, którą organizowała mi Krysia Jóźwiak, ówczesna dyrektor MOK-u. Wtedy też zapełniłam wszystkie ściany. Różne sytuacje w życiu artystycznym były, ale myślę iż po raz pierwszy mogę powiedzieć, że w momencie kiedy przyszłam do ośrodka z propozycją wystawy, to w rozmowie z panem dyrektorem Dariuszem, w jednej sekundzie podjął decyzję o tym, że tę wystawę będziemy robić, choć nie było jej w planie na ten rok. Nie wiem jak to udało się zrobić, a mogłam mieć ją w przyszłym roku, ale wówczas byłoby to 31 lat - przyznała Elżbieta Binkowska.

Wernisaż zainaugurowało odśpiewanie nieco zmodyfikowanej piosenki Andrzeja Rosiewicza, wykonanej jako "Trzydzieści lat minęło". Organizatorzy zapowiedzieli jednak, że za dziesięć lat przy kolejnej wystawie Elżbiety Binkowskiej utwór będzie można wykonać w oryginalnej aranżacji i zapewne przy wielu nowych dziełach, które stworzy artystka. Laudacje na cześć autorki wielu prac, które zagościły w galerii, wygłosili przedstawiciele MOK-u oraz Prezydenta Miasta Gniezna. Gratulacje złożył także przedstawiciel firmy Altom, która została mecenasem tej wystawy, a także przyjaciele artystki.

Po części oficjalnej do Elżbiety Binkowskiej utworzyła się długa kolejka osób, chcących osobiście złożyć życzenia z okazji jubileuszu. Wszyscy przy tym gratulowali wielu lat intensywnej pracy przy sztaludze (i nie tylko). Niejednokrotnie, podkreślając znajomość z artystką od wielu lat, dzielili się przy tym swoimi wspomnieniami z lat młodości, której to akcent można zobaczyć było nie tylko na ekspozycji, ale także w gablocie. Ważnym dodania jest fakt, że na 30 lat pracy twórczej wydano także pamiątkowy katalog z wybranymi dziełami Elżbiety Binkowskiej, do którego każdy mógł otrzymać pamiątkowy odcisk pieczęci, specjalnie przygotowanej na tę okazję.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Gość piątek, 10 listopada 2017 14:48 napisane przez Gość

    Piękna wystawa! Piękna uroczystość.

  • Link do komentarza Jacek piątek, 10 listopada 2017 12:06 napisane przez Jacek

    A ja mam Jej jedną dużą pracę o tematyce, której na wystawie nie było.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane