niedziela, 12 listopada 2017 17:14

Jubileuszowy przegląd chóralny w gnieźnieńskiej farze

 
Jubileuszowy przegląd chóralny w gnieźnieńskiej farze fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne popołudnie w murach kościoła pw. św. Trójcy zagościło kilka zespołów wokalnych, nie tylko z Grodu Lecha, które zaprezentowały własny program artystyczny.

Była to 25. edycja wyjątkowego wydarzenia, jakim są Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne "Stąd nasz ród". Można powiedzieć, że tegoroczny, jubileuszowy koncert powrócił do źródła. Ćwierć wieku temu właśnie w kościele farnym odbyło się pierwsze, tego typu wydarzenie, którego inicjatorem był jeden z najstarszych męskich zespołów wokalnych - Chór "Dzwon". 

Po powitaniu zgromadzonych w świątyni przez proboszcza parafii ks. Macieja Lisieckiego, jako pierwszy wystąpił Chór Męski "Arion" z Poznania, którego dyrygentem jest Jacek Pawełczak. Zespół rozpoczął Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne od tradycyjnej, doniośle zaśpiewanej Bogurodzicy, po czym wykonał także m.in. O Ziemio Ojców, Pieśń Rycerską Stanisława Moniuszki czy Ach mój niebieski Panie Wacława z Szamotuł. Następnie przed publicznością zaprezentował się Kameralny Zespół Męski "Szpaki" pod kierownictwem Romana Nowaka. Artyści w swoim repertuarze zaprezentowali m.in. Sepulto Domino i Ave Maria Grzegorza Gerwazego Gorczyńskiego czy Miserere Antonio Lottiego. 

Następnie zaprezentował się drugi gość spoza Gniezna - Chór Żeński "Sonata" z Powidza. Powstałym w 1995 roku zespołem dyrygowała Halina Ganińska, a w repertuarze wokalistek usłyszeć można było m.in. Święta litości kochanej Ojczyzny ze słowami arcybiskupa Ignacego Krasickiego, Polak nie sługa czy Modlitwa wiernych z Powidza. Warto tu też zaznaczyć iż chór wykonał też utwory będące własną kompozycją, co dziś jest pewną rzadkością.

W dalszej części zaprezentował się Chór im. św. Ojca Pio, który jest gospodarzem miejsca. Działający już od ponad ćwierćwiecza pod okiem organisty farnego Andrzeja Jorasa, fragment swojego bogatego repertuaru scenicznego - Panie nie jestem godzien, Gloria, Missericordias Domini, Ave Regina celorum i Uwielbiam imię Twoje. Jako ostatni przed słuchaczami wystąpił inicjator i także organizator Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych - Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon", któremu także dyryguje Roman Nowak. Tego popołudnia muzycy wykonali m.in. Jerusalem ks. Antoniego Chlondowskiego, Ecce panis Angelorum autorstwa Padre di Marco oraz utwór O, Sanctissima

Jubileuszowe, dwudzieste piąte spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie i odśpiewanie Roty, po którym zaproszeni goście wygłosili krótkie słowa podziękowania do uczestników tego, jakby nie patrzeć, chóralnego festiwalu.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane