wtorek, 14 listopada 2017 07:42

„A życie jak osioł ucieka…” - zapraszamy na kolejne Rocznicowe Czytanie

 
„A życie jak osioł ucieka…” - zapraszamy na kolejne Rocznicowe Czytanie fot. Rafał Wichniewicz

Kolejne spotkanie, które będzie popularyzować literaturę wybranego poety, tym razem będzie dotyczyć postaci wyjątkowej, twórczej ale i kontrowersyjnej.

Rocznicowe Czytanie to akcja miłośników literatury, którzy w tym samym dniu i o tej samej godzinie prezentują utwory wybranych autorów. Inicjatorką tych spotkań jest gorzowska poetka Barbara Patrycja Klary, a pierwsze edycja tego wydarzenia odbyła się w 2013 roku. Do tej akcji dołączyła także Czytelnia na Piętrze, działająca przy I LO, która zachęca do wspólnego odkrywania twórczości - tym razem zmarłego 64 lata temu autora.

- W całej idei chodzi o przypominanie wielkich postaci ze świata literatury, które nie zostały zapomniane, ale być może ich dzieła są nieco "zakurzone". Chcemy wyciągać tomy ich poezji i przypominać je. Bohaterem kolejnego spotkania będzie Konstanty Idefons Gałczyński, dlatego zapraszamy ze swoimi wybranymi utworami, można przyjść i je przeczytać, albo po prostu posłuchać - mówiła Joanna Gronikowska z Czytelni na Piętrze.

Spotkanie, które odbędzie się w piątek 17 listopada o godzinie 17:00 poprowadzi Irmina Kosmala z Kuźni Literackiej: - Konstanty Idefons Gałczyński był dosyć kontrowersyjnym poetą, który o sobie zwykł mawiać iż jest "psem na forsę", a po zapoznaniu się z jego biografią to można powiedzieć iż nawet "psem na baby", bo w jednym czasie oświadczał się trzem kobietom, będąc wcześniej żonatym. Popełnił też bigamię w trakcie wojny, nie rozwodząc się ze swoją żoną. Był jednak kontrowersyjny nie tylko ze względów osobistych, ale także pisał bardzo dużo, stąd wzięło się określenie "pies na forsę", gdyż tworzył tysiące mini skeczy, wierszy i poematów. Był także hochsztaplerem, gdyż zasłynął iż jego osobowość cechowała dwutorowa rzeczywistość i nigdy nie było wiadomo, kiedy mówi prawdę, a kiedy kłamie - przyznała Irmina Kosmala, zachęcając do wspólnego odkrywania twórczości Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego. Jak przyznała, mimo bardzo szumnego życiorysu, pisał wyjątkowe utwory, które warto na nowo odkrywać. Chociażby po to, by poznawać świat, w którym żył i który sam też tworzył.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane