środa, 15 listopada 2017 18:48

Komiksowi Kajko i Kokosz opowiadają o archeologii

 
Komiksowi Kajko i Kokosz opowiadają o archeologii fot. Rafał Wichniewicz

W powrót do dzieciństwa, ale i podróż do przeszłości naszych przodków, mogą się udać ci, którzy odwiedzą nową ekspozycję w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego. 

W środowe południe otwarta została nowa wystawa, której głównym motywem jest Kajko i Kokosz - bohaterowie komiksu, który zna wiele pokoleń Polaków, a który cały czas zyskuje nowych czytelników wśród dzieci. 

To nic innego jak komiksowa archeologia. Wybierając się w podróż po okienkach legendarnego komiksu, możemy obserwować świat z wczesnego średniowiecza, z którym przeplatają się gabloty wypełnione cennymi zabytkami, sięgającymi rzeczywiście tego okresu.

Dzieje Kajka i Kokosza, których życiorysy związane były z grodem kasztelana Mirmiła, zaczęły rozbudzać wyobraźnię w 1972 roku, kiedy to ukazał się pierwszy numer komiksu, stworzonego przez Janusza Christę: - Chciałbym podziękować za zaproszenie nas do gnieźnieńskiego Muzeum, ponieważ spełniło się nasze marzenie, ponieważ Kajko i Kokosz dzieje się w czasach Bolesława Chrobrego, a więc w początkach XI wieku i stoimy w ciekawym miejscu, z którego widać wzgórze, na którym na pewno on przebywał i dziś otwieramy wystawę, która o tych czasach opowiada. Chcieliśmy właśnie w tym miejscu ją wyeksponować i cieszę się, że udało się to zrealizować - mówił Paweł Pogodziński, kurator wystawy, jej pomysłodawca i autor scenariusza. Jak dodał, ekspozycja otwierana jest w wyjątkowym dniu - dokładnie 15 listopada 2008 roku zmarł Janusz Christa, który stworzył postacie Kajka i Kokosza, a które mimo upływu lat, są ciągle żywe i potrafią kształtować wyobraźnię młodych polskich czytelników. 

Czy można mówić o historii sprzed dziesięciu wieków na bazie komiksu? Jak najbardziej i o tym przekonać się trzeba osobiście. Wystawa otwarta w Muzeum nie jest tylko opowieścią zawartą w okienkach wypełnionych kolorami i chmurkami, ale to także namacalne dowody iż Kajko i Kokosz są mocno osadzeni w czasach, które były bliskie naszym przodkom dziesięć wieków temu. Janusz Christa, tworząc swoich bohaterów, dobrze zapoznał się z aktualnym stanem badań archeologicznych i zabytkami, które mogły towarzyszyć postaciom, które rysował co jest dowodem, że poważnie traktował swoje komiksy jako źródło wiedzy. 

Samej wystawy nie można streszczać, gdyż trzeba ją po prostu zobaczyć (i przeczytać). Współautorami wystawy, poza Pawłem Pogodzińskim, była także Paulina Christa (wnuczka artysty) oraz Radosław Gieremek i Krzysztof Janicz, którzy redagują blog Na Plasterki, poświęcony twórczości Janusza Christy. Wystawa w holu MPPP czynna będzie do 25 lutego 2018 roku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane