Jesteś tutaj:Kultura Muzyka poważna w jazzowej aranżacji
poniedziałek, 20 listopada 2017 08:12

Muzyka poważna w jazzowej aranżacji

 
Muzyka poważna w jazzowej aranżacji fot. Rafał Wichniewicz

Czy znane, klasyczne utwory Feliksa Nowowiejskiego mogą zyskać zupełnie nową aranżację? Jak się okazuje - jak najbardziej. Z takim ciekawie wykonanym koncertem jazzowym, opartym na utworach kompozytora, można było się zapoznać w minioną sobotę.

Zakończyły się gnieźnieńskie obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego. Ich akcentem była inicjatywa muzyczna, realizowana w ramach projektu "Nowowiejski na propsie", której harmonogram przewidywał cykl koncertów i spotkań artystycznych, w trakcie których można było posłuchać dzieł skomponowanych przez mistrza, ale także przez równolegle dla niego żyjących kompozytorów. Sobotni koncert grupy Retro Jazz Quartet był nie tylko zwieńczeniem projektu, ale w jakimś sensie także "mocnym" jego zakończeniem.

- Rozpoczęło od koncertu katedralnego, poświęconego twórczości naszego kompozytora, następnie były wydarzenia organowe, koncert na Rynku poświęcony utworom wokalnym Feliksa Nowowiejskiego i innym twórcom z jego okresu. Jesienią usłyszeliśmy jeszcze raz wokalistykę, a dziś chcielibyśmy zaskoczyć wszystkich, gdyż Nowowiejski kojarzy się z pewną powagą, a tutaj będzie Nowowiejski na jazzowo. Jak się okazuje, tak też można. Miałem okazję uczestniczyć w warsztatach z improwizacji, prowadzonych przez prof. Katarzynę Stroińską-Sierant i usłyszałem w tej wersji Rotę, stąd pomyślałem iż musimy ją pokazać w Gnieźnie, zwłaszcza iż pani Katarzyna pochodzi z Gniezna i jest absolwentką naszej szkoły - mówił Rafał Stańczak, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Retro Jazz Quartet, który wystąpił przed licznie zgromadzoną w auli "Medyka" publicznością, prowadzony jest przez prof. Katarzynę Stroińską-Sierant (fortepian), której towarzyszyli na scenie Jarosław Wachowiak (saksofon), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Waldemar Franczyk (perkusja): - Jest mi niezmiernie miło, że zagościłam w moim rodzinnym mieście, pierwszej stolicy Polski. Tutaj kształtowały się moje losy muzyczne w szkole im. Feliksa Nowowiejskiego. Dobrze się dzieje, że ten rok obchodzimy dwa lata, gdyż w zeszłym roku obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci kompozytora, a w tym roku 140. rocznicę urodzin. Z tego tytułu odbyło się w kraju wiele ciekawych inicjatyw, koncertów, wykładów, warsztatów, a owocem tego zainteresowania kompozytorem jest też publikacja o Feliksie Nowowiejskim, wydana przez Akademię Muzyczną w Poznaniu, poświęcona temu mistrzowi - mówiła Katarzyna Stroińska-Sierant. Tego wieczoru Retro Jazz Quartet poprowadził publiczność przez historię polskiej muzyki klasycznej w interpretacjach jazzowych. Taka aranżacja, jak przyznali artyści, nie jest wcale łatwa i można było się przekonać, ile pracy musiało zostać włożone w to, by utwory poważne przełożyć na jazz tak, by zachować ich akcent.

Cykl wydarzeń związanych z obchodami Roku Feliksa Nowowiejskiego, zorganizowany został przez Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury, a partnerem merytorycznym był Zespół Państwowy Szkół Muzycznych. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie od Ministerstwa Kultury z Instytutu Muzyki i Tańca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane