wtorek, 05 grudnia 2017 09:35

Zabytki wielkomorawskie – po raz pierwszy w Polsce!

  Informacja prasowa

W połowie grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta zostanie wystawa „Wielkie Morawy”. To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu pokażemy ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem ekspozycji będą również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura. 

Wszystkie eksponaty, które zaprezentowane zostaną na wystawie, związane będą z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska.  

Ekspozycję będzie można oglądać od 16 października 2017 r. do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Kierujemy ja zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych.  Znajdą się wśród nich:
– „Rodzinne niedziele”
– zajęcia z cyklu „Zrób to sam w muzeum” – w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby
– konferencja popularnonaukowa
– z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna – zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa „Wielkie Morawy” powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:
– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
– Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie
– Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie. 

Patronat honorowy nad Wystawą „Wielkie Morawy” objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane