środa, 06 grudnia 2017 12:36

Powstanie wielkopolskie okiem 12-latka

 
Powstanie wielkopolskie okiem 12-latka zdjęcie nadesłane
W ramach kolejnej edycji akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, gnieźnieńska biblioteka zaprasza najmłodszych na kolejną edycję Czytajek.

 

W Poznaniu po drodze do Warszawy, mimo protestu władz niemieckich, zatrzymuje się Ignacy Paderewski. Witają go przystrojone domy i tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a Oni  w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. Tak rozpoczęło się  27 grudnia 1918 r. powstanie wielkopolskie. 
 
Na temat powstania powstało wiele książek, wśród nich jedyna jak do tej pory,  skierowana do dzieci.  „Tajny rozkaz” Tadeusza Matraszka, z księgozbioru Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, opisuje jeden dzień z życia Antka - dwunastoletniego chłopca, który zasypia podczas przeglądania rodzinnego albumu ze zdjęciami. Rano budzi się już w innym świecie: po jego rodzinnej Chodzieży chodzą niemieckie patrole, a oddziały powstańcze mają lada chwila rozpocząć szturm na miasto. Zagubiony w nowej rzeczywistości chłopiec zostaje pojmany przez Niemców jako szpieg. Będąc w niewoli, podsłuchuje oficerów. I choć ze względu na nieznajomość języka nie wie o czym rozmawiali, zdaje sobie sprawę, że być może usłyszał niezwykle ważną wiadomość. Od tego momentu Antek próbuje przekazać tytułowy „tajny rozkaz” powstańcom wielkopolskim, a przy okazji uczestniczy w jednej z najkrwawszych bitew powstania - w walkach o Chodzież. 
 
Książka nie jest opracowaniem historycznym. Jest przede wszystkim powieścią przygodową, napisaną z myślą o nastoletnim czytelniku.  Będzie ona bohaterką grudniowych „Czytajek z naszej bajki” 12 grudnia / wtorek  o godz. 09.00 w Centrum Kultury Scena To Dziwna. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane