wtorek, 12 grudnia 2017 08:20

Książkowa choinka w bibliotece

  mnopr
Książkowa choinka w bibliotece zdjęcie nadesłane

Nieubłaganie nadszedł sezon ubierania choinek, dlatego w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna  przy ul. Staszica 12a. tym razem zrezygnowano z tradycyjnego drzewka i postanowiono wykonać je z... książek.

Nie było to łatwe wyzwanie. Aby choinka wypadła efektownie trzeba było pomyśleć o odpowiedniej wysokości. Postanowiono, że choinka będzie tak wysoka jak regał, czyli około 1,70m. Taka budowa wymaga solidnej podstawy. Najlepsze okazały się egzemplarze różnego rodzaju encyklopedii. Aby konstrukcja była stabilna i wytrzymała kolejne warstwy choinki też zostały zbudowane z książek w twardej oprawie. Skos choinki musiał  być dobrany w taki sposób, aby przypominał naturalny kształt drzewka. Łatwo było wpaść w pułapkę szybkiego zmniejszania warstw, a wtedy okazałoby się  że zamiast  postawnego świerku byłby to metrowy krzaczek kosodrzewiny.

Układając warstwy trzeba było pamiętać aby wnętrze też wypełniać książkami i żeby nie pojawiały się dziury, w które zapadałyby  się rogi książek, destabilizując konstrukcję. Posuwając  się w górę, budowniczy dotarli do momentu, w którym już nie dało się układać książek w okrąg. Zgodnie z geometrią zastosowano sześciokąty, pięciokąty, trójkąty. Potem zestawiono ze sobą dwie książki grzbietami na zewnątrz aż osiągnięto szczyt. Drzewko zwieńczono papierową gwiazdą i ozdobiono światełkami.

Zapraszamy do oglądania naszego świątecznego drzewka w godzinach udostępniania biblioteki. Można robić  sobie selfie z choinką. Niedługo w związku z nią ogłosimy konkurs.

Uwaga: Podczas budowy naszej choinki żadna książka nie ucierpiała, ani nie była traktowana w sposób niegodny.  Żadnego kleju, żadnego docinania do rozmiarów. Książka jest najważniejsza i tak musi pozostać.
Tego też życzymy wszystkim molom czytelniczym podczas budowy książkowych drzewek.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane