wtorek, 12 grudnia 2017 13:00

Bezcenne zabytki państwa wielkomorawskiego przyjadą do Gniezna

 
Bezcenne zabytki państwa wielkomorawskiego przyjadą do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Już w najbliższą sobotę otwarta zostanie wystawa, składająca się z prawie 700 zabytków, które po raz pierwszy w historii zawitają do Polski. Wszystko dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego z Instytutem Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie oraz Muzeum Ziemi Morawskiej.

To będzie pierwsza, tak duża wystawa w gnieźnieńskiej instytucji, stworzona przy współpracy z zagraniczną placówką. Dzięki zawartemu porozumieniu, a także wsparciu ministerstwa polskiego i czeskiego, do Gniezna zawita kilkaset zabytków kultury wielkomorawskiej. Do tej pory nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza granicą Czech i Słowacji.

- Będzie to pierwsza od wielu lat wystawa, nie tyko archeologiczna, ale ogólnie, która przyjechała do Polski z Czech. Aby zorganizować tę wystawę, musieliśmy złożyć wniosek do ministerstwa, liczne podania, a więc było to ogromne wyzwanie logistyczne. To pierwsza wystawa międzynarodowa od kilku lat, prezentowana w naszym Muzeum i na skalę ekspozycji archeologicznych czy historycznych, będzie bez wątpienia wydarzeniem 2017 i 2018 roku - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Przygotowania do samej wystawy zajęły prawie rok, choć starania o jej zorganizowanie rozpoczęły się jeszcze w 2014 roku staraniem Tomasza Sawickiego, ob. zastępcy dyrektora.

Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX wieku wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary także współczesnej Małopolski i Śląska: - Sama wystawa będzie zahaczać o kilka zagadnień, związanych z dziejami państwa wielkomorawskiego. Opowiadać będzie o początkach, życiu codziennym jego mieszkańców czy innych aspektach kultury, tj. biżuterii, złotnictwie, kształtowaniu się elit czy chrześcijaństwu, które jest dosyć istotnym z punktu widzenia tej krainy - znamy bowiem misję Cyryla i Metodego. Ostatnim aspektem będzie upadek tego tworu państwowego, które trwało około wieku i co stanowi do dziś pewną zagadkę - mówił Łukasz Kaczmarek z MPPP, kurator wystawy po stronie polskiej.

Wśród prezentowanych zabytków znajdą się liczne bezcenne przedmioty, świadczące o wysokim rozwoju przedstawicieli państwa wielkomorawskiego: - Ciężko powiedzieć o jednym, konkretnym zabytku. Wśród nich jest m.in. srebrna plakietka tzw. sokolnika, która stanowiła podstawę loga naszej wystawy, a która jest wyjątkowa chociażby ze względu na kunszt wykonania z cienkiej, srebrnej blaszki, przepięknie zdobiona. Przedstawia postać prawdopodobnie wielmożnego z sokołem na ramieniu, który siedzi na koniu i jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tej kultury. Jest też bardzo duża kolekcja kolczyków, świadczących o wysokim kunszcie wykonania, a do tego piękne uzbrojenie, gdyż na Morawach każdy wojownik był chowany z pełnym wyposażeniem. Wszystkie te zabytki świadczą o różnych wpływach. 

Wernisaż w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbędzie się 16 grudnia, a sama ekspozycja będzie otwarta do 24 czerwca 2018 roku. 

Patronat honorowy nad Wystawą "Wielkie Morawy" objął Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane