wtorek, 16 stycznia 2018 12:40

Po cichu, ale coraz głośniej

 

Wszelkie znaki na niebie, sesjach, różnych spotkaniach i w sieci wskazują na jedno - wybory są coraz bliżej.

Świadkami tego wszystkiego jesteśmy już od kilku tygodni. Jedni mniej, inni bardziej to widzą. Są jeszcze tacy, którzy przyjmują to bezwiednie

Chociażby na Facebooku, do znudzenia, przez miesiąc użytkownicy informowani byli o trzeciej rocznicy objęcia urzędu przez prezydenta (post był sponsorowany). Nie tylko zresztą o tym, bo i wpis o podsumowaniu minionego, 2017 roku również powtarzał się jak mantra, ale mimo iż przeszukałem dokładnie - słowa o planowanym zadłużeniu miasta na kolejne lata nie ma. Cisza, jak makiem zasiał. A tymczasem, jeśli Miasto może "pozwolić sobie" na zadłużenie przekraczające dotychczasową skalę, poseł z ugrupowania zbliżonego do rządzących w Magistracie krytykuje deficyt państwowy na szczeblu rządowym. Jeszcze lepiej - krytykuje, że na zabytki z Gniezna nie ma pieniędzy w budżecie krajowym, a przy tym wymienia inne, mniejsze miejscowości w Polsce, pytając w domyśle "trafia do takich nikomu nieznanych miejsc, a do Gniezna nic?". To ja zapytam może, ile tych środków trafiało do Grodu Lecha bezpośrednio w latach poprzednich? Bo z tego co pamiętam, to znaczna część miała na to szansę dopiero przez programy ministerialne, które były ogłaszane pod koniec stycznia, długo po uchwaleniu budżetu. Jest to więc nic więcej jak tylko "takie gadanie". Ale przynajmniej zebrało się posłowi na szczerość, że jak odrzucono opozycyjne poprawki, to przyznał iż "myśmy też tak robili".

A tymczasem po drugiej stronie cisza, jak makiem zasiał. Na przykład w powiecie każdy chodzi jak na szpilkach (nie dosłownie), żeby tylko nie rozbudzać niepotrzebnych emocji. Jedni są pewni kolejnej kadencji, mimo proponowanych zmian w ordynacji, a drudzy na samą myśl o tym trzęsą się, choć próbują to ukryć. Zwłaszcza ci, którzy nie są obecnie notowani powyżej progu wyborczego. Są jednak i tacy, co się dobrze okopali. Nad wszystkim czuwa duch rozbudowy szpitala, która to w trakcie poprzedniej kampanii przedwyborczej w 2014 roku, stała się motywem przewodnim kilkumiesięcznej batalii. Tym razem brakuje w tej kwestii argumentów. Budowa trwa i są postępy, a ilość dofinansowania, jakie ostatnio otrzymał szpital, jakby nie patrzeć, jest i tak spora. Jednak kto wie, co w powiecie przyniesie wiosna...

Wszystko wskazuje na to, że na wybory gotowe będzie wszystko i nastąpi lawina otwarć - prezydent przetnie wstęgę przy blokach na ul. Cymsa, hali widowiskowo-sportowej czy robiąc sobie zdjęcia z gotowymi królikami Traktu Królewskiego. Powiat otworzy zapewne część szpitala, zmodernizowane CKP czy tę nieszczęsną (przez nawałnicę) salę sportową przy ul. Sobieskiego. Ktoś powie - takie są procedury, że koncepcja, projekty, przetargi zajmują dwa lata, a potem kolejne dwa to już samo wykonanie. To może lepiej byłoby kadencje w samorządzie wydłużyć do 10 lat, albo skrócić do 2? Wtedy to dopiero trzeba byłoby się wykazać.

14 komentarzy

 • Link do komentarza mysliciel piątek, 19 stycznia 2018 11:03 napisane przez mysliciel

  Myślcie co chcecie. O tym prezydencie czy o innych .
  Dobry jest każdy, kto spełnia oczekiwania większości Mieszkańców.
  I wierzcie mi, jest to praca bardzo WYCZERPUJĄCA. Cztery lata biegania po mieście każdego zmęczy i powinien sobie po tych czterech latach trochę odpocząć.
  Nie bronię nikomu bycia Prezydentem Miasta. Dlatego za każdym razem będę głosował na .......NOWEGO PREZYDENTA. Bo przecież mamy w Gnieźnie aż 65 000 obywateli, wobec tego nie wierzę , że Budasz jest tym jedynym w naszym mieście , który się nadaje na tą funkcje.
  Niech inni gnieźnianie tez się wykażą co dobrego chcą zrobić dla swojego miasta. A Pan Budasz niech spokojnie zajmie się tym co robił przedtem. Bo chyba umie coś jeszcze poza byciem prezydentem ? Jego zastępcy chyba również ?????????????????????????????????????????????

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 19 stycznia 2018 09:50 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Hans, hast du Kopfschmerzen?

 • Link do komentarza Hans piątek, 19 stycznia 2018 09:32 napisane przez Hans

  Pianek-śmietanek słusznie wytyka, że za Budasza nie ma darmowej komunikacji miejskiej, że miasto nie zwiększyło dwukrotnie populacji.
  Za to pod rządami miłościwie panującego Jarosława i PiS-świty, Polska stała się 80-milionowym krajem, z darmowym PKP :)

 • Link do komentarza peryferyjny miastowy piątek, 19 stycznia 2018 08:29 napisane przez peryferyjny miastowy

  @miastowy - może i Miastowi chwalą Budasza za te ławki i parki ale powinni mieć świadomość że od tego chleba im nie przybędzie. A tak po prawdzie to niech ci Miastowi spacerkiem przejdą się po peryferiach i zobaczą ten bajzel , te przystanki, ten park dla dzieci przy Armii Krajowej gdzie od sierpnia 2017 do tej pory nic nie zrobiono z wyłamanych ogrodzeniem, może wreszcie ci Miastowi zrozumieją że tzw. "informator na kredowym papierze" to nie wszystko , że są prawdziwe bolączki innych mieszkańców na których załatwienie wystarczy niewiele kasy.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki czwartek, 18 stycznia 2018 21:36 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Toniczek, ciekawa analogia, fajny jest program Budasza - 500plus dla rodzin, Mieszkanie plus itd... Miasto po prostu kwitnie, zwiększyło dwukrotnie ilość mieszkańców, są poważne stypendia i nagrody dla ludzi kultury i nauki, komunikacja miejska jest za free jak w innych miastach, po prostu raj, o inwestorach nawet nie wspominam, nawet są już producenci dżemów z Azji Środkowej :)

 • Link do komentarza toniczek85 czwartek, 18 stycznia 2018 11:50 napisane przez toniczek85

  Czy Budasz jest zły bo zadłuża miasto, a PiS jest dobry, bo zadłuża państwo?

 • Link do komentarza miastowy czwartek, 18 stycznia 2018 10:33 napisane przez miastowy

  Miastowi wyborcy chwalą Budasza za: ławki, skwerki, piach na rynku i takie tam inne fanaberie, które zmieniają co prawda wygląd miasta, ale nie służą w ani jednym stopniu jego rozwojowi. Nie zmienia się wygląd kamienic, nadal straszą brud i psie kupy, stada gołębi dzięki braku reakcji prezydenta notorycznie brudzą miasto i przyczyniają się do zwiększenia populacji szczurów itd.itd. Nie ma żadnych konkretnych działań w kierunku rozwoju turystyki miasta, która powinna być motorem postępu pierwszej stolicy Polski. Budasz nie obudził miasta, które, szczególnie teraz zimową porą po zmierzchu jest puste i sprawia wrażenie wymarłego. Nie potrafił ożywić handlu w centrum, nie próbował nawet pomóc restauratorom, nie wprowadził mimo potrzeby i wielu głosów czasowego parkowania w ścisłym centrum i miejscach najbardziej potrzebnych na takie czasówki, nie kontaktuje się w mieszkańcami, którzy mają dobre pomysły i chcą dla miasta naprawdę dobrze bez względu na orientacje polityczne. całkowicie pogrzebana gospodarka mieszkaniowa, co w następnych latach będzie trudna do odbudowania. Brak nadzoru nad niektórymi spółkami komunalnymi, co świadczy o układach, a nie o zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. Prezydentura ot, taka sobie. Po prostu wykonywanie urzędniczych obowiązków bez rewelacji i bez patrzenia w przyszłość.

 • Link do komentarza podaj link środa, 17 stycznia 2018 19:06 napisane przez podaj link

  @napisane przez elemeledudki daj link do tej strony !!! poczytam zobaczę

 • Link do komentarza Żyleta środa, 17 stycznia 2018 11:00 napisane przez Żyleta

  W nowej kadencji pod lupę będą musiały iść spółki. Wszystkie, także ta jedna, która jest obecnie w fazie likwidacji. I odpowiedzialność za nieprawidłowości powinna zostać od winnych wszelkich zaniedbań i nadużywania wszelkich przedsięwzięć i politycznych kroków wyegzekwowana. Inaczej Polska nigdy się nie odbuduje.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki środa, 17 stycznia 2018 10:20 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Panie Rafale, mądra dygresja. Na szczęście na samym pijarze Miasteczko daleko nie pojechało... Królik jest nagi... Przepraszam, oczywiście król. "Królicza kadencja", tak zostanie przeze mnie zapamiętany Pan Budasz i jego doradcy...

 • Link do komentarza emeryt środa, 17 stycznia 2018 09:13 napisane przez emeryt

  @elemeledudki - Pański wpis starczy na ocenę tej prezydentury. Nic dodać nic ująć. Jałowa, momentami prymitywana może tylko zadawalać tak samo nierozgarniętych wyborcow. No cóż, widać, że szkolnictwo w Polsce oprócz innych resortow musi także przejść przez głębokie zmiany nie tylko w zakresie nauczania przedmiotowego.

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 17 stycznia 2018 07:37 napisane przez elemeledudki

  Panie redaktorze fajny i dosadny blog. Cała prawda została opisana. Polecam tez publiczny profil z "ryjbuka" szefa Magistratu ktory podpisany jest jako "polityk" a nie samorządowiec czy szef Magistratu. Tam dopiero jest "beka" z czytanych wpisow.jJedna z radnych powiatu to wrecz jak czegoś nie skomentuje chwalac szefa Magistratu wpisu to chyba dzien udaje za nieudany bua ha ha ha. Nie wiedzialem ze w tym wieku mozna tak być zafascynowanym portalem społecznosciowym ktory został stworzony w jednym tylo celu a mianowicie toyalnej inwigilacji" w bialych rekawiczkach.Czytając go wczoraj najbardziej rozbawil mnie wpis pod zdjeciem "trzech muszkieterow" z pieskami. To wygladalo na to kto bardziej rasowego i drozszego pieska. Ja tez mam sznaucerke miniaturke i jakos zdjec na tym portalu nie umieszczam. Do tego jeszcze te wpisy pod zdjeciami sa jak memorialy :-).

 • Link do komentarza drops wtorek, 16 stycznia 2018 23:26 napisane przez drops

  Hitem wyborów będzie królik i jego króliki

 • Link do komentarza Sron wtorek, 16 stycznia 2018 23:23 napisane przez Sron

  Świetnie napisane. UM bronić będą spółki. Bo gdzie szukać nowej roboty za taką kasę. Powiat zaatakują resztki PO.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane