niedziela, 21 stycznia 2018 17:51

Kolędy i pastorałki na wojskową nutę

 
Kolędy i pastorałki na wojskową nutę fot. Rafał Wichniewicz

Na wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek mogli liczyć ci, którzy w niedzielne popołudnie przybyli do kościoła garnizonowego, by posłuchać wojskowej orkiestry.

Trwający wciąż okres poświąteczny wypełniony jest licznymi spotkaniami opłatkowymi, ale nie tylko. Odbywają się także różne wydarzenia kulturalne, a jednym z nich był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, która co roku zapraszana jest do kościoła parafii wojskowej. 

Repertuaru tego wyjątkowego zespołu instrumentalnego, nie trzeba szczególnie przedstawiać, gdyż stanowi go wiele najróżniejszych polskich kolęd i pastorałek. Tak było też w niedzielne popołudnie, kiedy to orkiestra pod okiem kapelmistrza mjra Pawła Joksa wykonała liczne melodie, nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynając od Gdy śliczna Panna. Następnie zgromadzeni mogli usłyszeć także m.in. Wśród nocnej ciszy, Jest taki dzień, Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Lulajże Jezuniu czy Anioł pasterzom mówił. 

Występ, a także prowadzenie przez mjra Pawła Joksa, zachęciło wielu słuchaczy do wspólnego uczestnictwa i śpiewu niektórych kolęd, co tylko dobrze pokazuje iż występy orkiestry są bardzo dobrze odbierane i - przede wszystkim - przez wielu wyczekiwane.

3 komentarzy

 • Link do komentarza MELOMAN poniedziałek, 22 stycznia 2018 16:24 napisane przez MELOMAN

  Każdemu ???? Raczej nie, jeśli ktoś ma ponad 80 lat.
  To może przy kościele Garnizonowym dałoby się chociaż wyznaczyć miejsca, dla samochodów, jakimi przywozi się najstarszych seniorów naszego miasta na takie koncerty. Chyba na to zasługują ?????

  A tak poza tym, teraz jest już także rynek widza. I jeżeli zależny nam, by widz przybył na dany koncert a nie na inny to powinniśmy mu to maksymalnie ułatwić ! Prawda?

 • Link do komentarza melomanka niedziela, 21 stycznia 2018 22:26 napisane przez melomanka

  Wspaniała orkiestra, niesamowity dyrygent, jak zawsze piękne duchowe przeżycie. A ołtarza nie przeniesiono miły MELOMANIE. Jest, jak zawsze na swoim miejscu i tylko żal, że kościoły służą koncertom, ale dobre i to, bo były grane przede wszystkim kolędy, a to przecież także pieśni kościelne. A co do placu przed kościołem - no cóż, kawałek spaceru każdemu się przyda. Jest ogromny parking na terenie byłej jednostki wojskowej, a na chodnik broń Panie Boże nie wpuszczać zmotoryzowanych, bo już dosyć sa zniszczone chodniki w mieście. One służą pieszym, a nie pojazdom!

 • Link do komentarza MELOMAN niedziela, 21 stycznia 2018 19:03 napisane przez MELOMAN

  Jak zawsze Orkiestra REPREZENTACYJNA WOJSK LOTNICZYCH pokazała się z jak najlepszej strony. Instrumenty dente w tym kościele grzmią jak TRĄBY JERYCHOŃSKIE wzywające do wielbienia Boga. A POLSKIE KOLĘDY w wykonaniu tego zespołu, porywają tak mocno, że nogi spokojnie nie mogły ustać. Także nasza gnieźnieńska solistka grając wspólnie z tą orkiestrą, potrafiła delikatnością swojego fletu wzruszyć najtwardsze dusze. Rodzice mogą być z niej dumni . Dobrze, że mamy w Gnieźnie choć jeden kościół , w którym można czasowo przenieść ołtarz główny stwarzając w ten sposób w prezbiterium, wspaniałe miejsce dla artystów o bardzo dobrej akustyce. Nie wspominając już o ogrzewaniu, które posiada ta świątynia, dzięki czemu każdy koncert w tym kościele jeszcze bardziej rozgrzewa publiczność. Dyrygent Paweł Joksa jak zawsze, potrafił znakomicie wcielić się również w role prelegenta podrywając publiczność do śpiewu i wspólnego , " klaskanego" wykonania Marsza Radeckiego. Mam cichą nadzieję , że tą orkiestrę zobaczymy i usłyszymy niedługo ponownie w Gnieźnie przy okazji uroczystości z okazji rocznicy 100 lecia odzyskania niepodległości oraz z okazji rocznicy 100 lecia wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. A na koniec mała dygresja . Szkoda, ze w pobliżu tego kościoła nie ma miejsca, by swobodnie, na czas koncertu można było zaparkować samochód. Wspaniale rozwiązała ten problem filharmonia poznańska , gdzie na czas koncertu słuchaczom udostępnia się do parkowania plac, przez pomnikiem Mickiewicza. Może by i w Gnieźnie tak przesunąć pomnik świętego Wojciecha i tak powiększyć i utwardzić plac przed nim, by mógł on pełnić kilka funkcji. Podobnie jak to ma miejsce w Poznaniu. Uczmy się od innych. To nie wstyd kopiować dobre przykłady !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane