Jesteś tutaj:Kultura „Choć było ich tak wielu, to po wszystkim nie spoczęli na laurach”
czwartek, 15 lutego 2018 18:07

„Choć było ich tak wielu, to po wszystkim nie spoczęli na laurach”

 
„Choć było ich tak wielu, to po wszystkim nie spoczęli na laurach” fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe południe w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica, otwarta została wystawa przedstawiająca sylwetki powstańców wielkopolskich, związanych z Gnieznem.

Zbliżająca się setna rocznica wyzwoleńczego zrywu, jest okazją do przypominania dziejów osób, których dziś już nie ma i o których nie ma coraz częściej kto wspominać. Dzięki nim jednak, postawie, jaką okazali, niekiedy wyjątkowemu bohaterstwu oraz żądzy wolności, dziś możemy zawdzięczać niepodległość naszego regionu.

Wystawa „A było ich wielu” została przygotowana przez Pawła Trygalskiego, który nie ukrywał iż pielęgnowanie pamięci o powstańcach i całym wydarzeniu z przełomu 1918-1919 roku, leży mu bardzo na sercu: - W ich życiorysach jest jedna rzecz, niezwykle ważna. Wracając z powstania, niektórzy swój szlak bojowy zakończyli w 1921 roku, a więc po trzecim powstaniu śląskim, biorąc też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mogli wrócić do Gniezna i powiedzieć "ja jestem powstańcem, teraz musicie mnie szanować". Nic z tego, oni mieli inną filozofię, gdyż wrócili do swoich rodzin, zapomnieli o zaborach, zaczęli pracować, wychowywali dzieci, a stąd jest to iż dziś możemy gościć ich potomków i bez tego nie byłoby tej wystawy. Dla mnie jest to z mojej strony duży hołd dla tych, którzy nie spoczęli na laurach i działali dalej - przekazał Paweł Trygalski, nauczyciel i członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 

Autor wystawy, a także dyrektor biblioteki Janusz Ambroży podziękowali wszystkim przybyłym na wernisaż. Tuż po słowie wstępu, Paweł Trygalski oprowadził wszystkich po ekspozycji otwartej w sali wystawowej im. Ludwika Krumreya.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 lutego 2018 22:33 napisane przez Piotr Fischer

    Cześć i Chwała Powstańcom Wielkopolskim - dzięki ich ofiarnej walce i zwycięskim bojom mieszkamy w Gnieźnie, a nie w Gnesen. Z dumą stwierdzam, że jednym z wielu powstańczych bohaterów był mój Dziadek
    Śp. Pamięci Roman Mazurowicz urodzony 16 stycznia 1880r. - a więc idąc do Powstania miał 38 lat. Potwierdzeniem Jego zasług jest dokument znajdujący się w moim posiadaniu, z którego wynika, że zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 1933r. Mój Dziadek został odznaczony Medalem Niepodległości. W moich rodzinnych pamiątkach poczesne miejsce zajmują dwa medale, które Dziadek otrzymał z racji udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Dziękuję Ci Dziadku za to wszystko - niestety nie dane mi było Go poznać osobiście, zmarł w 1958r. przed moim urodzeniem. Jego czyny znam zatem tylko z opowieści Jego żony, a Mojej Babci Śp Elżbiety Mazurowicz. Jak można zatem było dopuścić do tego, aby z mapy placówek oświatowych naszego miasta zniknęła Szkoła Podstawowa Nr 4 w Gnieźnie nosząca przez wiele lat imię Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - od roku 1999 to imię nosi Gimnazjum Nr 2 w Gnieźnie, które zakończy swoja działalność 31 sierpnia 2019r. Jest to wiekopomna zasługa rządzącej w mieście pomarańczowo-czerwonej koalicji PO-SLD z Panem Prezydentem Tomaszem Budaszem na czele. A wystarczyłoby przecież tylko dokonać przekształcenia Gimnazjum Nr 2 w Szkołę Podstawową Nr 4 - tak jak zrobiono to w przypadku G 1,G 3 i G 4 ( notabene równie mało liczna placówka, jak G 2 ), które przekształcono w SP 1, SP 7 i SP 10. Na mieście wróbelki ćwierkają, że Budasz, Powałowski i Pokładecki w akcie desperacji, przy udziale senatora Gawła chcą odebrać jednej ze szkół dotychczasowego Patrona. W tym kontekście padają następujące szkoły: SP 2 ( imienia Ks. majora Mateusza Zabłockiego ), SP 3 ( imienia Świętego Wojciecha ) i SP 12 ( imienia prof. Adama Wodziczki ). Niektórzy mówią nawet, że jeżeli ta akcja zakończy się niepowodzeniem to Miasto Gniezno gotowe jest zawrzeć porozumienie z Powiatem Gnieźnieńskim. Wówczas padają nazwy dwóch szkół, gdzie patronem mieliby zostać Powstańcy Wielkopolscy - Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych ( imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, szkoła w której pracował senator Gaweł ) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 ( imienia Papieża Jana Pawła II ). Czas pokaże, jak władze Miasta Gniezna szanując przepisy prawa i autonomię placówek oświatowych postąpią.
    P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe miasto za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki i Michał Glejzer musza odejść.

  • Link do komentarza mjj czwartek, 15 lutego 2018 21:45 napisane przez mjj

    Czworo moich bliskich krewnych to Powstańcy Wielkopolscy, trzech z nich przeżyło powstanie, jeden niestety poległ pod Rynarzewem i spoczywa w panteonie na cmentarzu św. Piotra.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane