Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 lutego 2018 08:19

Dlaczego trzeba czytać dzieciom?

  mn
Dlaczego trzeba czytać dzieciom? zdjęcie nadesłane

Książki towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat życia, jednak to od nas dorosłych-rodziców, nauczycieli i wychowawców w ogromnej mierze zależy, czy nasze pociechy znajdą na nie miejsce w swoim życiu. Dlatego dyrektor i koordynator akcji CPCD Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty” w Gnieźnie zaprosiły do współpracy gnieźnieński oddział Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.

W dniu 6 lutego 2018 r. w  Przedszkolu nr 6 odbyło się spotkanie Elżbiety Sobeckiej - kierownika tejże biblioteki z rodzicami  przedszkolaków ze wszystkich oddziałów propagujące korzyści czytania dzieciom. Podczas prezentacji na tablicy interaktywnej pt. „Znaczenie czytania dla rozwoju dziecka” przedstawiono bogate i wszechstronne oddziaływanie  czytania na rozwój młodego człowieka we wszystkich jego aspektach. To dzięki bajeczkom, książeczkom pomagamy maluszkom zrozumieć świat. Z wiekiem dziecka korzyści płynących z czytania przybywa. Dziecko przedszkolne lepiej koncentruje swoją uwagę na słuchanym tekście, rozwija wyobraźnię  i poszerza zasób słownictwa. Emocje, które towarzyszą słuchaniu bajek rozwijają wrażliwość, zdolność empatii, uczą rozróżniania dobra od zła oraz kształtują pozytywne postawy moralne. Dodatkowo wspólne chwile poświęcone czytaniu książeczek przez rodzica daje poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia więzi rodzinne, dzieci czują się wówczas ważne i kochane. Ponadto podczas spotkania zaakcentowana została rola terapeutyczna książek, ważna w pokonywaniu różnego rodzaju dziecięcych  problemów tzw. „Bajki-pomagajki”.  Przedszkole nr 6  w swoim księgozbiorze posiada i korzysta z bajek terapeutycznych Marii Molickiej (możliwość ich wypożyczenia mają w razie potrzeby również rodzice).Na zakończenie prelekcji prowadząca podkreśliła, że warto utrzymać rytuał głośnego czytania nawet wtedy, gdy dziecko samo już dobrze czyta, gdyż wspólne czytanie jest forma mądrego kontaktu ze swoją pociechą i doskonałą metodą wychowawczą. Zaprosiła zebranych ( 60 osób)do korzystania ze zbiorów bibliotecznych wręczając rodzicom wizytówki Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie.                                                                                                     

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele poszczególnych oddziałów oraz dyrektor „szóstki” Mariola Ilnicka, która serdecznie podziękowała kierownik za wyczerpujące informacje. Koordynator kampanii  społecznej Cała Polska czyta dzieciom na terenie przedszkola Anna Bartczak-Polerowicz  zachęcała rodziców do zapoznania się z listą książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” dla poszczególnych kategorii wiekowych oraz listą książek dla rodziców na temat rozwoju dzieci wywieszoną w holu szóstki . Najskuteczniejszym sposobem  wychowania czytelnika na całe życie jest głośne ,codzienne  20 minutowe czytanie dziecku dla przyjemności !

Galeria

1 komentarz