Jesteś tutaj:Kultura Unikalne zdjęcia Gniezna w nowym serwisie edukacyjnym
środa, 28 lutego 2018 13:23

Unikalne zdjęcia Gniezna w nowym serwisie edukacyjnym

 
Unikalne zdjęcia Gniezna w nowym serwisie edukacyjnym screen strony

Uruchomione zostało wirtualne muzeum, które przy pomocy Internetu ma zamiar upowszechniać dziedzictwo kulturowe Wielkopolski.

Do nowej platformy edukacyjnej, jaką jest portal muzeawielkopolski.pl, przystąpiło Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego - dwie instytucje kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Twórcy tego wirtualnego muzeum dążyli do tego, aby przy pomocy najnowszych technologii informacyjnych, narzędzi XXI wieku, prezentować zbiory i upowszechniać historię - przy okazji powstała także aplikacja mobilna.

W nowym serwisie prezentowane są m.in. kafle gotyckie, których jedną z największych kolekcji w kraju posiada gnieźnieńskie muzeum, a także inne zabytki archeologiczne, pocztówki czy zdjęcia. Spośród tych dwóch ostatnich, przedstawiają one Gniezno od końca XIX wieku do lat 80. XX wieku. Wiele spośród nich do dziś nie było prezentowanych publicznie. Znaczna ich część przedstawia portrety gnieźnian oraz wojskowych, choć nie brakuje także ujęć z widokami miasta, w tym różnych wydarzeń, zwłaszcza z lat PRL-u.

Sam portal powstał pod adresem muzeawielkopolski.pl, a unikalne kolekcje Muzeum Początków Państwa Polskiego można obejrzeć pod tym linkiem.


O serwisie

Projekt portalu realizowany był dwa lata (2016-2017). Pierwszy etap (2016 r.) polegał na digitalizacji 2D (skanowanie i fotografowanie) oraz 3D ośmiu wybranych kolekcji z obu zaangażowanych w projekt muzeów. Podczas drugiego, realizowanego w 2017 r., powstał portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl oraz aplikacja mobilna, która stanowi swoisty przewodnik po instytucjach muzealnych w całej Wielkopolsce, umożliwiając dostęp do informacji o najciekawszych zbiorach, aktualnościach, cenach biletów i godzinach otwarcia muzeów. Aplikacja posiada także funkcję mapy, ułatwiającej dojazd do wybranego muzeum.

Platforma serwisu wraz z systemem CMS udostępniona zostanie nieodpłatnie wszystkim wielkopolskim muzeom, aby w przyszłości mogły samodzielnie dodawać własne treści.

Obecnie na stronie www.muzeawielkopolski.pl można znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach, wydawnictwach i wystawach, eksponowanych na razie w obu muzeach – kaliskim i gnieźnieńskim.

Realizacja projektu współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kosztowała blisko 640 tys. złotych, z czego ponad 100 tys. złotych pochodzi z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

4 komentarzy

 • Link do komentarza prosport czwartek, 01 marca 2018 09:34 napisane przez prosport

  Super i ekstra w jednym. Brawo dla inicjatywy, która budzi lokalny patriotyzm. Świetna sprawa dla edukowania dzieciaków i młodzieży w szkołach. Gdyby jeszcze nauczycielom chciało się chcieć. I przede wszystkim rodzicom. Jest o czym rozmawiać. Powróćmy jak za dawnych lat.......

 • Link do komentarza Piotr Fischer środa, 28 lutego 2018 21:18 napisane przez Piotr Fischer

  Wiking Bogacki i Jego Wojowie ( Wojowniczki ) znowu zaskoczyli - SUPER.

 • Link do komentarza mjj środa, 28 lutego 2018 21:01 napisane przez mjj

  Niestety, sa także unikalne błędy. Pierwszym sekretarzem PZPR był w Gnieźnie, nie Henryk, a Kazimierz Jankowski. Wiele osób nie wiadomo dlaczego nie oznaczono na zdjęciach, a innych, pomniejszych tak. Jeżeli wydano na ten projekt tak znaczną sumę pieniędzy, to należało dołożyć starań i opracować to rzetelnie. Są jeszcze przecież w naszym mieście ludzie posiadający i wiedzę i pamięć tamtych lat. Jeżeli ta praca ma stanowić kiedyś źródło wiedzy historycznej, to powinna być staranna i wiarygodna.

 • Link do komentarza l środa, 28 lutego 2018 16:10 napisane przez l

  Brawo MPPP.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane