Jesteś tutaj:Kultura Gala „Królika” dla śp. Romana Nowaka oraz Dawida Junga
sobota, 10 marca 2018 20:00

Gala „Królika” dla śp. Romana Nowaka oraz Dawida Junga

 
Gala „Królika” dla śp. Romana Nowaka oraz Dawida Junga fot. Rafał Wichniewicz

Uroczysty, ale i nostalgiczny przebieg miała sobotnia gala Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna "Króliki". Tego wieczoru przekazano dwie statuetki.

Odbywająca się od kilku lat gala, jest okazją do zauważenia działalności kulturalnej twórców pochodzących z Gniezna - tych realizujących swoje projekty na terenie Grodu Lecha, ale nie tylko. Do tej pory w skład kapituły weszło kilkanaście osób, które zostały wyróżnione w poprzednich latach - znanych w dziedzinie muzyki, literatury, sztuki, organizacji różnych wydarzeń ale także konserwacji zabytków polskiej kultury. Tego wieczoru postanowiono przyznać dwie nagrody "Królika", w tym jedną honorową.

Sobotnia gala była okazją do wspomnienia osoby wybitnej dla gnieźnieńskiej kultury. Odejście Romana Nowaka w ubiegłym roku zaskoczyło całe środowisko muzyczne, ale nie tylko. Dyrygent, twórca, nauczyciel, propagator kultury - jako takiego zapamiętało go wielu mieszkańców Gniezna. To właśnie za tę działalność, która pozwoliła wychować kilka pokoleń wrażliwych na kulturę, postanowiono go uhonorować pośmiertnie. Dokonał tego Jarosław "Mixer" Mikołajczyk, jeden z członków kapituły: - Jest to nagroda honorowa tylko i wyłącznie dlatego, że Romek nie może jej odebrać. To nie jest tak, że Romek otrzymuje nagrodę od kapituły, bo nie może jej odebrać. Nie jest też ważnym, kto zgłosił tę kandydaturę, ale postanowiłem sprawdzić w konwersacji naszej grupy, kiedy pomyśleliśmy o Romku. Wpis jednego z członków kapituły brzmiał "Jakby co, to ja już trochę awansem typuję na "Królika" Romana Nowaka za całokształt". Datowany jest on na 14 kwietnia 2017 roku - przekazał, wskazując iż ta nagroda należy mu się chociażby za to, jakim był człowiekiem: - Roman nie był człowiekiem kultury, tylko człowiekiem w kulturze. Pamiętam, że widywałem go na widowni, pod sceną na imprezach, o które bym go nigdy nie posądził. Zawsze nam się kojarzył, że Romek Nowak to chóry, czasem może BAPU, bo syn Czarek gra na gitarze, ale on uczestniczył w pełnym życiu kulturalnym miasta, jak mało kto nawet z nas, kapituły - dodał Jarosław Mikołajczyk.

Nagrodę z rąk prezydenta Tomasza Budasza odebrał syn śp. Romana Nowaka, Jakub: - Mój ojciec nigdy nie robił tego dla poklasku, tylko z potrzeby serca, pasji i miłości do muzyki. Myślę, że razem z bratem jesteśmy dumni z ojca, że możemy być jego synami i myślę, że te wszystkie wartości, jakie nam wpajał, przekładamy na nasze rodziny - przekazał.

Następnie odbyła się część artystyczna wydarzenia, w trakcie której w nostalgiczną podróż wspomnieniami o śp. Romanie Nowaku, przeprowadziła wszystkich Zenona Golc. W trakcie pomiędzy odczytywanymi refleksjami na temat postaci zmarłego twórcy, wystąpił m.in. Chór "Szpaki", Natalia Braciszewska-Kijak oraz zespół BAPU.

W dalszej części gali dokonano wręczenia tegorocznej nagrody "Królika". Werdykt kapituły przedstawił Krzysztof Gronikowski wraz z Marzeną Szczerkowską, którzy ogłosili iż w tym roku wyróżnienie to przyznano Dawidowi Jungowi: - Cieszy się on wielką sympatią i podziwem, nie tylko ze względu na swoją działalność muzyczną, poetycką i badawczą, ale też dlatego iż jest człowiekiem niezwykle ciekawym życia, a przy tym jest skromnym - przekazała Marzena Szczerkowska. Krzysztof Gronikowski dodał: - Jego działanie może podkreślić motto zawarte na płycie "Źródło" Marka Piekarczyka "Kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży". W ten sposób doceniono działalność naukowo-badawczą, a także twórczość poetycką i publicystyczną (m.in. przewodzenie "Zeszytom Poetyckim") Dawida Junga. Jak przyznał laureat: - Dziękuję kapitule, czuję się niezwykle wzruszony i wyróżniony. Okoliczności są cudowne, bo znaleźć się koło tak wybitnego człowieka jak pan Roman Nowak to dla mnie wielki zaszczyt - przekazał Dawid Jung.

Po wręczeniu nagrody, przed gnieźnianami zgromadzonymi w sali widowiskowej MOK-u wystąpiła grupa BAPU. Wydarzeniu towarzyszyła także obecna w holu wystawa zdjęć autostwa Romana Nowaka.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza bibie pianki bez śmietanki poniedziałek, 12 marca 2018 18:03 napisane przez bibie pianki bez śmietanki

  @Panie Andrzeju, pełna zgoda, najgłośniej hejtują ci, którzy nie osiągnęli w życiu żadnych sukcesów...

  @Teodor, zanim napiszesz kolejną głupotę, posłuchaj jak DJ promuje Gniezno w radiu: http://radiopoznan.fm/informacje/kultura/ksiazka-wydobywajaca-z-zapomnienia-wybitnych-mieszkancow-gniezna

 • Link do komentarza Andrzej Janka poniedziałek, 12 marca 2018 09:27 napisane przez Andrzej Janka

  Ej, Wy małe anonimowe gnidki, które tak ochoczo krytykują wszystko i wszystkich - niezmiennie zadaję to samo pytanie: A CO WY ZROBIŁYŚCIE DLA SWOJEGO MIASTA, HĘ? A może juz czas na przeprowadzkę do Wrześni? Chętnie podejmę polemikę gdy odważą się podpisać z imienia i nazwiska!

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 11 marca 2018 14:41 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Teodor, szkoda że ciebie nikt nie łechtał, bo DJ osiąga w rok więcej niż ty przez całe życie :)

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 11 marca 2018 11:31 napisane przez Teodor

  Królik dla pana Romana Nowaka piękna sprawa. To był człowiek, który działał i pracował dla sprawy, dla kultury - nie dla łechtania własnego ego jak pewien DJ

 • Link do komentarza elemeledudki niedziela, 11 marca 2018 11:25 napisane przez elemeledudki

  Dlaczegoź ten "cyrk" przeniesiono z teatru do MOK-u. Czyźby "wielbiciele" szanownego grona i kapituly oraz szefa Magistratu mieli by nie zapełnić calej widowni w teatrze. Bo tutaj w MOK-u szalu z frekfencja nie bylo. Ale pewne jest jedno iz ta gala umrze potocznie mowiac z odejsciem "pomaranczowo-czerwonej" koalicji w UM. Zdjec nie ogladalem bo szkoda oczu. Tak zapytam sie szanownego dzialu PR ktory to otrzymuje sowite wynagrodzenie co miesiąc czy udalo im sie zaprosic jakąś ogolnopolska TV na ten "cyrk" co by rozpromowac Gniezno w eterze. Bo w o wiele mniejszej Wrześni przy okazji ostatniej ich imprezy w lutym byla ogolnopolska TV . Za co Ania i Damazy biora publicznie pieniadze co miesiac z kasy publicznej ??? Za to ze są ??? Czekam na odpowiedz jakby co

 • Link do komentarza były niedziela, 11 marca 2018 11:11 napisane przez były

  Brawo chór "SZPAKI"
  To jest ciągle zespół "NIEBYLEJAKI".
  Uświęcił śpiewem, pamięć swojego druha,
  A jego muzyka płynęła... od ucha do ucha.

 • Link do komentarza senior niedziela, 11 marca 2018 10:52 napisane przez senior

  Gala to gala, coś bardzo uroczystego, eleganckiego. A w takim mieście, jak nasze, to nawet zwykłe przedstawienia, na których wręcza się przyznane prawem kaduka jakies wyrożnienia nazywa sie galą. Po prostu ktoś oglasza jakis plebiscyt, który z plebiscytem nie ma nic wspólnego, wybiera się rzekomych zwycięzców i kabaret gotowy. I nie mam wcale na myśli tego spotkania opisywanego w powyższym artykule. Po prostu Gniezno jest tak dziwnym miastem, że trwoga ogarnia widząc kto uczestniczy w takich niepoważnych konkurencjach i jak poważnie traktują je laureaci i uczestnicy tych imprez. To niestety świadczy o małości wszystkich uczestniczących w tych przedstawieniach i na scenie i na widowni. Natomiast co do śp. Romana Nowaka to uważam, że nie był doceniany za życia i szkoda, że dopiero po śmierci został wpisany do almanachu ludzi zasłużonych dla Gniezna.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 11 marca 2018 09:38 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Wielkopolanka, raczej wątpię abyś tam była, mnie klimat tej gali wzruszył. Gdybyś tam była naprawdę, usłyszałabyś wspaniałą muzykę i wspomnienia o Człowieku, który pozostanie dla kultury Gniezna niezwykle ważny. Tegoroczne wybory trafione w dziesiątkę! A co do idei gali, czasami oficjalni goście to za mało, bo wychodzi szopka polityczna, szczególnie, gdy przyznaje się prywatne nagrody... A Królik z roku na rok zyskuje, gratulacje dla organizatorów! To była piękna gala.

 • Link do komentarza wielkopolanka sobota, 10 marca 2018 20:17 napisane przez wielkopolanka

  już powoli się przyzwyczaiłam do królika, ale jesli chodzi o galę, to to nie jest zadna gala, to tylko kolejna dekoracja, impreza gdzie wydano ludziom-twórcom, nawet niektórym jak najbardziej słusznie, jakąś tam statuetkę, pewnie dyplom..... gala to jakby nie było uroczystość z udziałem oficjalnych gości, uroczysty strój, .... jakoś tego tak nie odebrałam....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane