poniedziałek, 14 maja 2018 13:37

Noc Muzeów już w sobotę! Co będzie można zobaczyć?

 
Noc Muzeów już w sobotę! Co będzie można zobaczyć? archiwum redakcji

W najbliższy weekend w Gnieźnie na pewno nie zabraknie atrakcji. Poza kolejną edycją Festiwalu Smaku Food Trucków, która zagości na Rynku, gnieźnieńskie instytucje muzealne przygotowały wyjątkowy program wydarzeń.

W sobotę 19 maja w godzinach od 16:00 do 22:00 trzy placówki przygotowały specjalny harmonogram spotkań, który na pewno trafi w gusta zainteresowanych proponowaną tematyką. Wszystkie muzea połączy ze sobą specjalna, bezpłatna linia autobusowa.

- Wszystkim wiadomo, że Noc Muzeów to wydarzenie bardzo nietypowe i bardzo charakterystyczne, które cieszy się bardzo dużą popularnością na terenie całego kraju, w tym także i w Gnieźnie. To wyjątkowa okazja, by w niestandardowy sposób spędzić tą jedyną w roku noc, by móc w trakcie tego zobaczyć, jak działają muzea, przygotowując na tę okazję wiele atrakcji - przekazał Miłosz Rabiega, specjalista ds. promocji i informacji w MPPP. 

Przedstawiciele trzech instytucji, tj. Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Zabytków Kultury Technicznej oraz Parowozownia Gniezno, przygotowali program na cały sobotni wieczór. Wszystko rozpocznie się od godziny 16:00, a ostatnie z wydarzeń zakończą o godzinie 22:00.

- Zabytki kultury technicznej to nie tylko przedmioty użytkowe, ale równie piękne i dlatego chcemy jak najbardziej iść w tę stronę, by można było się blisko zapoznać z tymi rzeczami obecnymi w naszym muzeum. Dlatego wychodzimy z tą wystawą poza mury muzeum, organizując m.in. techniczne warsztaty dla dzieci na tzw. zielonym zapleczu. Dodatkowo pojawią się atrakcje związane z główną linią naszych wystaw, a więc motocyklami zabytkowymi, będą pokazy, także odpalania ciekawych, przedwojennych jednośladów, a także będzie możliwość przejechania się motocyklem z bocznym wózkiem - przekazał Przemysław Osiński z Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, działającego przy ul. Wrzesińskiej (była jednostka wojskowa). Jak dodał, na końcu wydarzenia odbędzie się także ognisko, a przy okazji w pobliżu muzeum odbędzie się także zlot Klasycznego Gniezna.

Jak przekazał Krzysztof Modrzejewski z Parowozowni Gniezno, w sobotę obiekt przy ul. Składowej będzie otwarty dla zwiedzających już od 13:00, ale w ramach Nocy Muzeów wydarzenia rozpoczną się o godzinie 17:00, kiedy to otwarta zostanie ekspozycja: - O godzinie 18:00 odbędą się wtedy warsztaty dla dzieci pt. "kolorowych pociąg", gdzie każde dziecko będzie mogło przyjść i uczestniczyć. Chcemy zrobić jak najdłuższy pociąg, mamy materiały przygotowane na ten cel, wystarczy przyjść. Dorośli też będą mieli czas zorganizowany. O godzinie 19:00 i 21:00 odbędzie się wieczorne zwiedzanie parowozowni, gdzie będziemy poruszać się śladem kolejarzy, którzy przychodzili o tej porze do pracy na nocną zmianę, bo zakład ten w ogóle "nie spał". Krzysztof Modrzejewski przy okazji zaprosił wszystkich do udziału w kolejnej edycji Dni Pary, które odbędą się tydzień później - szczegółowy program zostanie podany wkrótce.

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza od godziny 16:0 na tradycyjne wystawy, dostępne w murach placówki pt. Gniezno średniowieczne, Początki państwa polskiego oraz Wielkie Morawy: - Do tego będą zorganizowane różne gry i zabawy, stanowiące dużą atrakcję dla najmłodszych i spotykają się z zainteresowaniem. Prócz tego odbędą się konfrontacje muzealne, a więc kontrowersje wokół zabytków wynikające ze spojrzenia historyka i historyka sztuki czy archeologa, bowiem często mamy jeden zabytek, a każdy z przedstawicieli tych dyscyplin zupełnie inaczej na niego patrzy. Najistotniejszą kwestią, jaką pokażemy tego wieczoru mieszkańcom Gniezna, to zaprezentujemy przestrzenie poddawane remontowi i to, co udało się już ukończyć - przekazał Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Ponadto w programie muzeum przewidziano zapowiedź wystawy o przedwojennych badaniach Józefa Kostrzewskiego, a także kiermasz książek, potańcówkę z okresu 20-lecia międzywojennego czy warsztaty dla dzieci.

Jak przekazał Piotr Stasiak, prezes MPK Gniezno, na ten wieczór spółka uruchomi dodatkowe, bezpłatne kursy autobusami specjalnymi, które podróżować będą pomiędzy wszystkimi ww. instytucjami. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć tutaj.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane