poniedziałek, 14 maja 2018 18:14

105 lat historii gnieźnieńskiego hufca utrwalone na zdjęciach

 
105 lat historii gnieźnieńskiego hufca utrwalone na zdjęciach fot. Rafał Wichniewicz

Ekspozycję prezentującą najciekawsze ujęcia z przeszło wiekowej działalności gnieźnieńskiego hufca, można obejrzeć w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wystawa jest jednym z elementów obchodzonej w tym roku 105. rocznicy powołania tej organizacji na naszym terenie. Okazją ku świętowaniu tego wydarzenia będą także różne inne spotkania, niemniej to właśnie zdjęcia najmocniej potrafią przemawiać do współczesnych, często wiekowych już gnieźnian. Wśród nich są tacy, którzy w harcerstwie byli lub są nadal (przynajmniej duchem).

- Po raz pierwszy rocznicę funkcjonowania harcerstwa gnieźnieńskiego obchodzono na 45-lecie jego powstania, a wynikało to z tego, że po okresie stalinowskim, można było wznowić harcerstwo i taka rocznica była szansą na sięgnięcie do korzeni. Tak się ułożyło w kolejnych latach, że rocznice kończące się na zero i pięć obchodzone były zlotem hufca i organizacją wystawy. Te zaś odbywają się od 1958 roku z krótką przerwą w latach 70., a od początku lat 80. te wystawy były organizowane ponownie. Miały one duży wpływ na harcerstwo, dlatego, że była to okazja, by seniorzy mogli się spotkać i pokazać harcerstwo sprzed lat. W tej trudnej sytuacji politycznej, jaka wówczas panowała, trzeba było do tych korzeni wracać, by zachować okres ciągłości. Jak zobaczono zdjęcia sprzed wojny, kiedy harcerstwo było prężne i zorganizowane, to przełożyło się na ówczesnych. Oby i dzisiejsza wystawa była okazją ku temu, żeby młodsi harcerze mogli się zapoznać z tą historią - przekazał hm. Ryszard Polaszewski, pomysłodawca wystawy.

Samych zdjęć na wystawie jest o wiele więcej, aniżeli 105, gdyż jak jak przyznano w trakcie wernisażu, trudno było wyselekcjonować te, które nie mogłyby trafić do gablot. Każde zdjęcie bowiem opowiada inną, ciekawą historię, pokazuje różnych ludzi, często pradziadków współczesnych gnieźnian. Podzielona została na różne epoki rozwoju tutejszego hufca, a wśród nich można zobaczyć fotografie z wyjazdów na obozy, defilady, a nawet zdjęcie płonącej katedry 23 stycznia 1945 roku, wykonane przez harcerza Zdzisława Fergera.

Wystawa w Muzeum czynna będzie do 24 maja br. Jednocześnie już teraz zapraszamy w czwartek 17 maja o godzinie 17:00 na Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, których tematyką będzie także 105 lat harcerstwa w Grodzie Lecha. Spotkanie poprowadzi hm. Ryszard Polaszewski oraz hm. Aleksander Sekulski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane