Jesteś tutaj:Kultura Dni Pary 2018 - program wydarzeń
czwartek, 24 maja 2018 16:48

Dni Pary 2018 - program wydarzeń

 
Dni Pary 2018 - program wydarzeń archiwum redakcji

Nadchodzi kolejna okazja do wyjątkowego zwiedzenia niezwykłego kompleksu kolejowego, jakim jest Parowozownia Gniezno. Tegoroczna edycja obfitować będzie w różnego rodzaju atrakcje.

Oprócz tradycyjnego zwiedzania zabytku, w tym roku pojawi się nowe, związane z poznaniem codziennej pracy maszynisty. Ponadto obecne będą tradycyjne wystawy czasowe, na których zaprezentowane zostaną nowe eksponaty. Będzie to też okazja, by zobaczyć odnowioną przez Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kolei lokomotywę spalinową.

Warto w Parowozowni pojawić się szczególnie w sobotę 26 maja, kiedy to odbędą się wydarzenia związane ze swojego rodzaju drugą nocą muzeów. W czasie jej trwania, odbędzie się m.in. koncert na obrotnicy, a także będzie można zwiedzić parowozownię z latarką w ręku. W czasie wspomnianego zwiedzania, po raz pierwszy zostanie włączona iluminacja parowozowni.

W niedzielę 27 maja będą miały miejsce wydarzenia związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. Straż Ochrony Kolei zaprezentuje umiejętności swoich funkcjonariuszy w różnych sytuacjach, a OSP Niechanowo przeprowadzi kurs udzielania pierwszej pomocy.

Również przez cały weekend będzie można skorzystać z szeregu atrakcji dla całych rodzin. Wstęp na teren parowozowni w trakcie trwania imprezy jest bezpłatny.

W trakcie imprezy po raz pierwszy zaprezentowana zostanie aplikacja "Parowozownia Gniezno", dzięki której będzie możliwe zobaczenie zdjęć z przeszłości parowozowni w trakcie zwiedzania z miejsc, w których zostały one wykonane.

Program Dni Pary 2018:

Czwartek, 24 maja
10:00 – 17:00 zwiedzanie o pełnych godzinach

Piątek, 24 maja
10:00 – 17:00
zwiedzanie o pełnych godzinach (początek przy pomniku 100-lecia)
18:00 zwiedzanie Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej – ul. Polna
19:00 premiera aplikacji mobilnej „Parowozownia Gniezno”

Sobota, 26 maja – parowozownia jest otwarta od 10:00 do 23:00
10:00, 12:00, 14:00, 16:00 – zwiedzanie obiektu (początek przy pomniku 100-lecia)
11:00, 13:00, 15:00 – zwiedzanie „Dzień z życia maszynisty” (początek przy pomniku 100-lecia)
Przez cały dzień na uczestników czekają zamki dmuchane, strzelnica, zaplecze gastronomiczne, przejażdżki drezynami, otwarte wystawy stałe i czasowe. Na bocznicy podstawiony zostanie skład ELF Kolei Wielkopolskich - możliwość zobaczenia kabiny maszynisty.
18:00 zwiedzanie specjalne „Parowozownia kiedyś i dziś”
19:30 koncert muzyczny na obrotnicy
21:00 „Gniezno by night” - spacer po Gnieźnie przez 100 lat niepodległej Polski – start przy bramie Parowozowni
23:00 „Parowozownia z latarkami” - nocne zwiedzanie parowozowni i uroczyste włączenie stałej iluminacji parowozowni. Uwaga! Obowiązkowe jest posiadanie latarki lub lampki.

Niedziela, 27 maja – parowozownia jest otwarta od 11:00 do 18:00
11:00, 13:00, 15:00, 17:00
– zwiedzanie obiektu (początek przy pomniku 100-lecia)
12:00, 14:00, 16:00 – zwiedzanie „Dzień z życia maszynisty” (początek przy pomniku 100-lecia)
13:30 – pokaz sprawności funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei
Przez cały dzień na uczestników czekają zamki dmuchane, strzelnica, zaplecze gastronomiczne, przejażdżki drezynami, otwarte wystawy stałe i czasowe oraz kurs pierwszej pomocy i reanimacji z OSP Niechanowo.
 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Awykulu czwartek, 24 maja 2018 23:01 napisane przez Awykulu

  To rozumiem, że nie będzie tej fajnej kolejki parkowej, która była rok temu? :(

 • Link do komentarza Fajnie czwartek, 24 maja 2018 21:29 napisane przez Fajnie

  Stachanowiec, a ja byłem zwiedzałem i dałem tym ludziom ze stowarzyszenia parę groszy bo to co robią bez żadnego wsparcia jest godne podziwu. Ponadto na ostatnich zdjęciach gniezno24 widać nowe stylowe lampy. Ja serdecznie zapraszam.

 • Link do komentarza Stachanowiec piątek, 18 maja 2018 23:59 napisane przez Stachanowiec

  Dni Pary 2018 - zwiedzanie,podstawowe atrakcje jak na festynach odpustowych.Może nie mamy już Tam nic do zwiedzania,zdewastowane przez
  upływający czas i złomiarzy,pozostawione obiekty,budynki dawnej świetności Węzła Gniezno.Przebywanie na terenach infrastruktury kolejowej wyłaczonej z eksploatacji ,załamane dachy,spadające dachówki,wypadające szyby z swietlików dachowych,zdewastowane obrotnice,niespodzianki związane z przejsciami torami trakcyjnymi
  a tu kolejna atrakcja Iluminacja i prywatne Latarki i oczwiście Bredzia lokomotywka spalinowa.Wypadałoby w końcu pozyskać lokomotywę Parową,jesteśmy przecież w Parowozowni.Muzeum Społeczne bez Certyfikatu Bezpieczeństwa ,zwiedzanie zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dni Pary niechaj pozostaną będąc znaczącym symbolem prężności,sumienności,odpowiedzialności Kolejarzy Węzła Gniezno oraz jego statusu w historii Sieci Kolejowej PKP.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane