sobota, 19 maja 2018 20:27

„Nowe muzeum” na nocy muzeów w MPPP

 
„Nowe muzeum” na nocy muzeów w MPPP fot. Rafał Wichniewicz

Goście odwiedzający Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach tegorocznej Nocy Muzeów, mogli liczyć na różne atrakcje, przygotowane na tę okazję. Przy okazji zaprezentowano odnowione wnętrza placówki.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia, pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego przede wszystkim zaprosili wszystkich do zwiedzania swoich wystaw czasowych oraz stałych, których kilka znajduje się na różnych poziomach muzeum. Niejako tematem przewodnim tegorocznej nocy muzeów był okres międzywojenny.

- Były to lata niezwykle ciekawe, niezwykle interesujące i czas, w którym państwo polskie zdążyło się odbudować, rozwinąć i niestety potem przyszedł wrzesień 1939 roku. My jednak akcentujemy kulturę tego okresu, Wielkopolski i oczywiście Gniezna. Wszyscy mogą poznać tańce, przy których się bawili nasi dziadkowie i babcie, a także zobaczyć, jak wyglądało Gniezno w tym wspaniałym, aczkolwiek bardzo burzliwym okresie. Przy okazji pokazujemy wystawę archeologiczną, poświęconą badaniom prof. Józefa Kostrzewskiego, które sięgają do tych sięgających okresu międzywojennego i jest to zapowiedź dużej wystawy, dotyczącej archeologii Gniezna, którą będziemy realizowali w lipcu - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP. 

Jednocześnie każdy, kto tego popołudnia i wieczoru przybył do placówki, mógł wziąć udział w konkursie radiowym, w którym należało wysłuchać opowieści o Gnieźnie... w gwarze poznańskiej. To, jaki wynik udało się osiągnąć, zależało od wiedzy oraz niekiedy umiejętności odgadywania, co znaczą dane słowa. 

Jednocześnie odbywały się także kursy tańca. Najtrudniejsze okazywały się pierwsze kroki, które już po kilku chwilach można było bardzo łatwo przyswoić i rozpocząć właściwy taniec. Na najmłodszych czekały także warsztaty plastyczne, a grupy zwiedzających miały także szansę zwiedzić nie tylko ekspozycje otwarte z tej okazji, ale także odnowione wnętrza muzeum. Na piętrze w ostatnich miesiącach trwały remonty połączone z częściową przebudową pomieszczeń, które od dłuższego czasu nie były użytkowane. Już niedługo zostaną one udostępnione zwiedzającym, a na długim korytarzu zostanie zaprezentowana kolekcja kafli gotyckich, których gnieźnieńskie muzeum posiada największą ilość. Akcentem bardziej naukowym były konfrontacje między historykami, historykami sztuki a archeologami w podejściu do tematu zabytku i istoty jego interpretacji w dziedzinach, które reprezentowały poszczególne strony.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane