Jesteś tutaj:Kultura Spacer po Gnieźnie przez 100 lat niepodległej Polski
niedziela, 27 maja 2018 10:18

Spacer po Gnieźnie przez 100 lat niepodległej Polski

 
Spacer po Gnieźnie przez 100 lat niepodległej Polski fot. Rafał Wichniewicz

We wspólną wędrówkę gnieźnieńskim szlakiem 100 lat niepodległej Polski wybrali się uczestnicy sobotniego zwiedzania „Gniezno by night”.

Krótka wycieczka ulicami Grodu Lecha organizowana była w ramach odbywających się w ten weekend Dni Pary. Tradycją tego wydarzenia jest coroczne zwiedzanie Gniezna nocą, w trakcie to której wyprawy opowiadane są zdarzenia związane z miastem w konkretnej tematyce. Tym razem było nią 100. rocznica odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. 

Jak przekazał uczestnikom Krzysztof Modrzejewski, przewodnik wycieczki, uzmysłowić sobie trzeba przede wszystkim fakt iż Wielkopolska niepodległość nie odzyskała tak, jak reszta Polski, ale musiała ją sobie wywalczyć w powstaniu. To dlatego znaczenie tego drugiego wydarzenia, które przypadło na 27 grudnia 1918 roku, powinno być równie ważne dla każdego Wielkopolanina, co święto 11 listopada. Zanim jednak przyszło wyzwolenie spod zaboru, trwała swojego rodzaju "najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", a więc walka o usamodzielnienie się polskiego społeczeństwa w kwestiach gospodarczych, organizacyjnych, kulturalnych i mentalnych. Podtrzymywanie świadomości o odrębności narodowej oraz zakładanie polskich firm, wspierających innych polskich przedsiębiorców, odbywało się także i w Gnieźnie. Przykładem tego była chociażby cukrownia, ale na cały obraz przyszłej polskiej gospodarki składało się wiele małych firm. 

W trakcie oprowadzania, nieco przyspieszonego obliczem zbliżającej się burzy, uczestnicy wycieczki mogli także zapoznać się z aspektem kolonizacji i germanizacji naszych terenów, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach zaborów. Poznano także historię gnieźnieńskiego dworca, ale także zahaczono o temat II wojny światowej (w kontekście gnieźnieńskim), która wszak poważnie zachwiała istotą polskiej niepodległości. Cała wycieczka pokazała iż tematyka narodowo-wyzwoleńcza może opierać się na pamiątkach z przeszłości, które do dziś stoją w Pierwszej Stolicy Polski.

1 komentarz

  • Link do komentarza czytelnik niedziela, 27 maja 2018 21:28 napisane przez czytelnik

    Lubię takich entuzjastów, jak pan oprowadzający. Dzięki nim to nasze miasto może jeszcze jakoś zaistnieć. Choćby w internecie:-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane