czwartek, 07 czerwca 2018 12:49

Wyspa na Jeziorze Jelonek wypełniła się życiem sprzed tysiąca lat

 
Wyspa na Jeziorze Jelonek wypełniła się życiem sprzed tysiąca lat fot. Rafał Wichniewicz

Po raz drugi wyspa na Jeziorze Jelonek "cofnęła się" o tysiąc lat wstecz, by ukazać życie codzienne mieszkańców, żyjących tu dziesięć wieków temu.

Tym razem motywem przewodnim wydarzenia, przebiegającego pod hasłem Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego, jest tematyka zwierząt tysiąc lat temu. To dla tego na wyspie popularnej "Wenecji" pojawiły się nie tylko namioty odtwórców historycznych, ale także i zwierzęta w zagrodzie.

- W ubiegłym roku pokazywaliśmy, jak żyli ludzie tysiąc lat temu w Polsce, a tym razem pokazujemy zwierzęta żyjące w tamtych czasach - jak one wyglądały, jakie były. Tak naprawdę można powiedzieć, że koń koniowi nierówny, owca owcy także, bo mamy te same gatunki, ale inne rasy, a przede wszystkim chcemy pokazać, jak wyglądało to współżycie człowieka i zwierząt. Różniło się ono od tego, co mamy dzisiaj. Rola zwierzęcia w gospodarstwie tysiąc lat temu była o wiele większa, aniżeli ma to dzisiaj. Jak widać, cieszy się to sporym zainteresowaniem - przekazał Michał Bogacki, dyrektor MPPP.

Na wyspie pojawiła się wioska z rzemieślnikami wyrabiającymi narzędzia z kości, ale przede wszystkim myśliwymi i rybakami, którzy pokazywali, w jaki sposób nasi przodkowie zdobywali żywność, na co polowali oraz jakie metody oporządzania zdobyczy stosowali. Tej żywej lekcji historii towarzyszyły zwierzęta, użyczone z muzeum w Biskupinie. Nie zabrakło też prezentacji drapieżnego ptaka czy metod pozyskiwania miodu. Cały projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU, a wydarzenie potrwa do piątku 8 czerwca (do godzin popołudniowych).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane