Jesteś tutaj:Kultura 55 lat oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z wyróżnieniami
poniedziałek, 11 czerwca 2018 18:00

55 lat oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z wyróżnieniami

 
55 lat oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z wyróżnieniami fot. Rafał Wichniewicz

W murach biblioteki przy ul. Staszica, otwarta została okolicznościowa wystawa, powstała ze zbiorów pamiątek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. 

Jubileusz 55-lecia gnieźnieńskiego oddziału PTN, był okazją do podsumowania jego dotychczasowej działalności. Choć obecnie przyjęło się coraz częściej wysyłać pocztę w formie elektronicznej, co znacząco przełożyło się na zmniejszające się zainteresowanie nie tylko papierowymi przesyłkami, a także numizmatyką, to jednak kolekcjonerzy dość prężnie działają w swoim środowisku, wciąż powiększając zbiory. W poniedziałkowe popołudnie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica, poza otwarciem wystawy, był też czas na wyróżnienia.

- Jest to znaczący jubileusz, bo gnieźnieński oddział jest jednym z najstarszych w Polsce, powstał w 1963 roku. Prężnie działa do tej pory i to pomimo iż młodzi ludzie teraz nie bardzo się garną do numizmatyki. Przy każdej okazji jubileuszu zawsze, jako zarząd, zwracamy uwagę na współpracę z organizacjami spoza towarzystwa. Bez nich nasza działalność byłaby bardziej skomplikowana - przyznał Przemysław Ziemba, prezes zarządu głównego PTN. Przy tej okazji wręczono dyplomy poszczególnym instytucjom oraz osobom w podziękowaniu za wsparcie kierowane pod adresem organizacji.

Na szczególną uwagę zasługuje przyznanie Złotej Odznaki Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Elżbiecie Urbaniak, a także medal Zasłużony dla Numizmatyki, który otrzymał Roman Kokott. Przy tej okazji wiceprezydent Jarosław Grobelny wręczył Teresie Kurzei Medal Koronacyjny za wieloletnią działalność społeczną i kulturalną w Pierwszej Stolicy Polski.

Tuż po przedstawieniu zarysu historii gnieźnieńskiego oddziału, przeczytanego przez prezesa Zbigniewa Kowalczyka, w sali wystawowej im. Ludwika Krumreya otwarto ekspozycję, przedstawiającą pamiątki PTN z wybranych jubileuszy i zjazdów. Wszystkim uczestnikom spotkania wręczono także stary banknot 20 zł z okresu PRL z okolicznościową pieczęcią z okazji 55-lecia.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Kosmyk 2 2019

Ostatnio dodane