wtorek, 12 czerwca 2018 17:24

Festiwal Akademia Gitary zagra po raz jedenasty

 
Festiwal Akademia Gitary zagra po raz jedenasty fot. Rafał Wichniewicz

W połowie sierpnia zainaugurowany zostanie jeden z najlepszych festiwali gitarowych. Pierwszy koncert odbędzie się tradycyjnie w Gnieźnie.

Uczestnicy ubiegłorocznego występu inaugurującego, który miał miejsce pamiętnego wieczoru 11 sierpnia, nie mogli narzekać na brak wrażeń - nie tylko muzycznych. Tym razem organizatorzy chcą jednak, by wszyscy spotkali się z prawdziwie artystyczną burzą, która zadowoli wszystkich konserów gitary. 

- Pamiętamy w jakiej atmosferze rozpoczynała się poprzednia, 10. edycja festiwalu. To jest nasze największe wydarzenie muzyczne, jeśli chodzi o Starostwo, jesteśmy współorganizatorami tego przedsięwzięcia i mamy nadzieję, że i ta edycja zgromadzi słuchaczy w murach katedry - przekazała starosta Beata Tarczyńska, dziękując przy tej okazji abp Wojciechowi Polakowi za udostępnienie świątyni na ten cel.

- W tym roku wybraliśmy program, który jest godny tego, byśmy w tym miejscu ten koncert zagrali. Będziemy grali "Perły Baroku" i tak nazwaliśmy inaugurujący występ - składać się na niego będą perły baroku włoskiego, takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Luigi Boccherini czy Niccolo Paganini. Mamy też wyjątkowych artystów, dlatego że Łukasz Kuropaczewski na festiwalu w Niemczech spotkał się z zespołem Il Giardino Armonico, a soliści tego zespołu będą gwiazdami tego wieczoru 17 sierpnia - przekazał Przemysław Kieliszewski, szef rady programowej Festiwalu Akademia Gitary.

Podczas koncertu, który ma się odbyć 17 sierpnia 2018 roku o godzinie 19:00 w katedrze gnieźnieńskiej, muzycy mają oczarować słuchaczy doskonałym wyczuciem barokowego stylu, który w swej perfekcyjnej fiormie daje się odczuć jako harmonijny oraz skomponowany z największą precyzją. W zespole Il GIardino Armonico występują tacy soliści, jak Stefano Barneschi, Mauro Massa, Elżbieta Stonoga oraz Marco Frezzato, a do których dołączy tradycyjnie Łukasz Kuropaczewski - rodowity gnieźnianin, a jednocześnie wirtuoz gitary światowej klasy. 

Jak przekazał Przemysław Kieliszewski, w planie jest organizacja jeszcze jednego koncertu w Gnieźnie, ale póki co jest on w przygotowaniach i informacje na ten temat mają się pojawić już wkrótce. Przy okazji wyraził podziękowania pod adresem Powiatu Gnieźnieńskiego za wszelką pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Bezpłatne wejściówki na koncert inauguracyjny, dostępne będą od 10 lipca w tymczasowej siedzibie eSTeDe przy ul. Sienkiewicza (dawny budynek policji). Pełen program wydarzeń związanych z festiwalem można odnaleźć na stronie organizatora.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane