czwartek, 14 czerwca 2018 13:38

„Pozdrowienia ze stolicy”

  mn
„Pozdrowienia ze stolicy” zdjęcie nadesłane

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie latem ubiegłego roku gościło grupę artystów, którzy zetknęli się z dwoma formami reprodukowania i celebrowania historycznej pamięci.

Z jednej strony plenerowe widowisko, z polem namiotowym pod katedrą zaludnionym tłumami rekonstruktorów. Z drugiej Muzeum Początków Państwa Polskiego, a w nim wsparta badaniami mediewistów i odkryciami współczesnej archeologii. Dwa sposoby opowiadania o tym jak było, w wersji pop i wersji wspartej autorytetem nauki i muzealnictwa.

W ten wczesnopiastowski kocioł wpadła grupa zaproszonych do projektu artystów, która przez kolejne miesiące trawiła gnieźnieńskie doświadczenia. Celem nie było jednak wyprodukowanie kolejnej wystawy o "polskości", skąpanej w bieli i czerwieni. Powstała za to wielowątkowa opowieść wybiegająca w przeszłość i przyszłość, a po drodze często zbaczająca na boczne, mało uczęszczane ścieżki. Zamiast opowiadać o tym, co było, artystów częściej interesuje pytanie "co by było gdyby?"

A historia opowiadana na wystawie mocno odbiega od podręcznikowej sztampy. Jej bohaterami są między innymi poddani piastowskich książąt, dalecy potomkowie bliskowschodnich osadników, których chichot losu wygnał z powrotem na ziemie pradziadów, tym razem w roli niewolników, dzięki którym budowano feudalny kapitał. Całą narrację przenika surrealna otoczka, w której akademickie badania przenikają się z celowymi konfabulacjami, okultystycznymi akcentami i wizualną psychodelią. Z punkt widzenia historyka lub muzealnika jest to zapewne opowieść bardzo dziwna. Co nie znaczy, że mniej prawdziwa.

Artyści: Max Biel, Katkaa Blajchert, Bolesław Chromry, Arman Galstyan, Julia Golachowska, Hubert Gromny, Szymon Kaniewski Mateusz Kowalczyk, Piotr Marzec, Karolina Mełnicka, Łukasz Radziszewski, Paweł Susid, Stach Szumski. Kurator: Piotr Policht. Koordynator ze strony MPPPG: Magda Robaszkiewicz.  Grafika: Łukasz Radziszewski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane