niedziela, 24 czerwca 2018 14:04

O słowiańskich legendach i obrzędach w Muzeum

 
O słowiańskich legendach i obrzędach w Muzeum fot. Rafał Wichniewicz

W ramach III Weekendu na Szlaku Piastowskim, który odbywa się pod hasłem słowiańskich legend i obrzędów, uczestnicy Rodzinnej Niedzieli w Muzeum Początków Państwa Polskiego mogli zapoznać się z duchowym aspektem życia naszych przodków. 

Specjalnie w tym celu utworzonym szlakiem zabytków przechowywanych w gablotach, a także odtworzonych przedmiotach odnajdywanych przez archeologów, młodzi uczestnicy wycieczki (wraz z rodzicami) mogli dowiedzieć się, za pośrednictwem zagadek, zabaw i ćwiczeń, jak Słowianie podchodzili do pewnych spraw związanych z wierzeniami. Trzeba bowiem wiedzieć, że to właśnie w tych czasach przedchrześcijańskich, rodziły się legendy, które opowiadały o początkach polskiej państwowości i także w tych mitach pojawiają się wątki, obrazujące życie codzienne ówczesnych mieszkańców tych ziem. 

Uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się m.in. ze znaczeniem maski kultowej z XI wieku, odnalezionej w Opolu, ale także z przedmiotami odkrywanymi w grobach młodych osób - jak się okazuje, niektóre z nich mogły mieć nie tyle, co znaczenie funkcjonalne (np. zabawki w grobach dzieci), ale miało to też tło głęboko duchowe. 

Dodajmy, że tego dnia w ramach III Weekendu na Szlaku Piastowskim nie zabrakło także licznych zwiedzających pozostałe ekspozycje w Muzeum.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane