wtorek, 10 lipca 2018 13:11

Czerwieński gród odkrył swoją historię w gnieźnieńskim Muzeum

 
Czerwieński gród odkrył swoją historię w gnieźnieńskim Muzeum fot. Rafał Wichniewicz

Ozdoby złotnicze, kościane, elementy wyposażenia stroju i inne przedmioty codziennego użytku, stanowiące o wadze historycznej krainy, można oglądać od dziś w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W półmroku sali wystawienniczej, wypełnionej podświetlonymi gablotami, zaprezentowane zostały setki wyjątkowo ciekawych artefaktów, odkrytych przez archeologów na terenie grodu w Czerwieniu, wchodzącego w skład dawnych Grodów Czerwieńskich. Znane ze źródeł historycznych, trudne do zakreślenia w wymiarze terytorialnym, znane są wszystkim uczącym się historii jako element wielowiekowego sporu polsko-ruskiego o panowanie nad tym regionem.

- Zawsze mówiąc o historii Polski, mówimy iż nasze państwo leży na styku dwóch kultur. Szczególnie w czasie I Rzeczypospolitej zawsze się to akcentowało iż nasza kultura jest przemieszaną. My w Wielkopolsce tych wpływów wschodnich nie widać tyle, ale jak się pojedzie na wschodnie tereny kraju, kiedy przekroczy się już Wisłę, to zobaczymy inny świat. To nie jest specyfika I Rzeczypospolitej, ale ta odmienność kulturowa ziem w dorzeczu Odry i Wisły zaczęła się już na początku, kiedy tworzyło się państwo polskie w czasach Mieszka I. O tym opowiada wystawa o grodzie, który znajdował się dokładnie na styku tych dwóch kultur - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP.

Wystawa "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" to wyjątkowa okazja do poznania, jaki był efekt ww. stykania się dwóch kultur: - Jest to wystawa archeologiczna, będąca pokłosiem dwóch sezonów badawczych na terenie grodu w Czermnie, który identyfikujemy z grodem Czerwień, znanym ze źródeł historycznych. Wykopaliska prowadzone w latach 2010-2011 przyniosły trzy tysiące zabytków, przy czym były to tylko badania powierzchniowe, dlatego przy większości z nich mamy do czynienia z bardzo ogólnym datowaniem na okres średniowiecza od XI do XV wieku. Brak jest kontekstu szczegółowego, także ramy datowania są bardzo szerokie - przekazał Tomasz Janiak, kurator wystawy. Wszystkie eksponaty zostały dostarczone do Gniezna ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Na ekspozycji obejrzeć można ozdoby, szalki wag, rękojeści, plomby, bransolety, znak pielgrzymi czy przedmioty wchodzące w skład tzw. skarbu biżuterii srebrnej. Wystawa będzie czynna od 10 lipca do 4 listopada 2018 roku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane