wtorek, 10 lipca 2018 18:00

Letnie o Piastach bajanie... wyprawa kijowska w Gieczu

  mn
Letnie o Piastach bajanie... wyprawa kijowska w Gieczu zdjęcie nadesłane

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza w niedzielę 15 lipca do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu na tytułowe wydarzenie.

Nadchodzi trzecia niedziela lipca, a wraz z nią szósta odsłona wakacyjnego cyklu pikników historyczno-edukacyjnych „Letnie o Piastach bajanie…”.  Jak co roku o osada edukacyjna, tak jak Giecz sprzed 1000 lat, zaludni się mieszkańcami, którzy w trakcie swej krzątaniny zauważą gości i z chęcią podzielą się swoją wiedzą na temat zajęć codziennych wczesnośredniowiecznego gieczanina. A życie codzienne to nie tylko wytwórstwo, pozyskiwanie pożywienia, ale też zabawy, muzyka i… szczęk oręża – to wszystko tej niedzieli zapewniają organizatorzy.

W międzyczasie zainteresowani będą mogli posłuchać trzech gawęd historycznych, ściśle związanych z wieńczącym spotkanie widowiskiem plenerowym. W tym roku temat inscenizacji narzucił się sam. Mija właśnie okrągłe 1000 lat od wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego, w związku z czym jest niepowtarzalną okazja poznać bohaterów tej historii, zaobserwować jakie emocje towarzyszą wielkim wydarzeniom oraz dać wchłonąć się atmosferze Giecza i Rusi Kijowskiej, tej sprzed tysiąclecia. 

Scenariusz inscenizacji przygotował Sławomir Radbor Uta oraz Michał Ostrowski (Mohort – Pokazy Historyczne). Na pikniku będzie można zakupić smakowite jadło, jak i wszelakie napitki. 

Program: 

14.00 – 18.00 – życie codzienne we wczesnośredniowiecznej osadzie – pokazy rzemiosł, gry i      zabawy plebejskie 
16.00 – warsztaty śpiewu białego pod okiem zespołu Brzezica 
16.30 – O uzbrojeniu drużyny wczesnopiastowskiej – prelekcja dr Michała Bogackiego (MPPP) połączona z pokazem walki 
17.30 – Wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś 1018 r. – gawęda profesora Edwarda Skibińskiego (IH UAM) 
18.00 – Rurykowicze w Gieczu? – historia gieckiego znaleziska –  gawęda Teresy Krysztofiak (MPP – Odział Giecz) 
18.30 – koncert zespołu Brzezica 
19.00 – inscenizacja Wyprawa kijowska 

1 komentarz

  • Link do komentarza Prezes wtorek, 10 lipca 2018 22:41 napisane przez Prezes

    Tysięczne rocznice wydarzeń przypadające w tym roku jakoś nie cieszą się zainteresowaniem władz publicznych - państwowych i samorządowych. Nikt bowiem nie zabrał publicznie głosu o tysięcznej rocznicy zawarcia pokoju w Budziszynie kończącym zwycięskie dla Piastów wojny z Liudolfingami. Podobnie cisza panuje w związku ze zbliżającą się rocznicą zwycięskiej wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego. Żadne komitety nie powstają - czyżby poprawność polityczna sięgała również zwycięskich wydarzeń doby pierwszych Piastów ? Szacunek i uznanie dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu za przypomnienie wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane