Jesteś tutaj:Kultura Rynek i Jezioro Winiary odpłyną „pod żaglami”
poniedziałek, 16 lipca 2018 10:31

Rynek i Jezioro Winiary odpłyną „pod żaglami”

 
Rynek i Jezioro Winiary odpłyną „pod żaglami” archiwum redakcji

Już w najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja Przeglądu Piosenki Żeglarskiej „Rynek pod żaglami”. Na popularnych „Łazienkach” zagoszczą liczne żaglówki.

To kolejne wydarzenie, odbywające się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Tym razem program będzie bardziej rozbudowany i wydarzenia odbywać się będą nie tylko na Rynku, ale także na Jeziorze Winiary: - Po raz czwarty spotkamy się w tonie szantów i żeglarskich pieśni. Gdzie, jak nie w Gnieźnie, stolicy Pojezierza Gnieźnieńskiego. Przed nami dwa dni koncertów, kiedy to wystąpią takie znane zespoły jak Jolly Roger, Banana Boat, Węże z Poligonu czy oczywiście Zagrali i Poszli - mówił Piotr Wiśniewski z Urzędu Miejskiego.

W ramach wydarzenia na Jeziorze Winiary odbędą się w niedzielę trzy wydarzenia. Od 9:00 do 16:00 pływać będą jachty żaglowe typu Omega: - Fundacja Pronautis zaprasza w niedzielę na darmowe rejsy żaglówkami, przede wszystkim rodziców z dziećmi. Chcemy zachęcić ich do aktywnego wypoczynku, zachęcić do wolnego spędzenia czasu w ten sposób i poznania walorów turystycznych tego akwenu - przekazał Robert Nawrocki z Fundacji Pronautis. Jednocześnie o godzinie 10:00 rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Miasta Gniezna w Wakeboardzie: - Tego dnia odbywać się będą Mistrzostwa Europy w Margoninie, więc spodziewamy się iż odwiedzą nas miejscowi zawodnicy i same mistrzostwa odbędą się w bardziej luźnej formule, aby było łatwo i przyjemnie. Większe mistrzostwa odbędą się pod koniec sierpnia - przekazał Marcin Szaj z Wake Park Gniezno. Tuż po tym, około godziny 16:00 w Wake Parku odbędzie się spotkanie z Igorem Sikorskim, brązowym medalistą Paraolimpiady w Pjongczang 2018 w alpejskim slalomie gigancie.

Program wydarzenia:

✖ SOBOTA 21 lipca
18.30 Węże z Poligonu (Rynek)
20.30 Banana Boat (Rynek)

✖ NIEDZIELA 22 lipca
9:00 - 16:00 Kursy żaglówką (plaża Łazienek)
10:00 Otwarte Mistrzostwa Miasta Gniezna w Wakeboardzie (Wake Park ul. Spokojna)
16:00 Spotkanie z Igorem Sikorskim (Wake Park ul. Spokojna)
18.30 Jolly Roger (Rynek)
20.30 Zagrali i Poszli (Rynek)

6 komentarzy

 • Link do komentarza Ilona wtorek, 17 lipca 2018 10:19 napisane przez Ilona

  Ale kogoś boli, że miasto wreszcie żyje :) Nie emocjonujcie się tak, na nic Wasze zaklinanie rzeczywistości. Jako mieszkanka widzę (i jestem przekonana, że większość innych mieszkańców też) KOLOSALNĄ wręcz różnicę między tym jak wyglądał letni wieczór w Gnieźnie powiedzmy 5-6 lat temu, a jak wygląda dziś.
  Wtedy żyły dwa, góra trzy ogródki na Chrobrego, i to do 22 maks. Dziś przejdźcie się po centrum letnim wieczorem, po którejś z licznych miejskich imprez: masa nowych, tętniących życiem miejsc. Na rynku 3 nowe knajpy, na deptaku i Tumskiej kolejnych kilka nowych, na Grzybowie nowy browar. Wreszcie czuję się w Gnieźnie latem jak w żywym mieście, a nie jak w 10-tysięcznej mieścince zwijającej się do spania o 21.

 • Link do komentarza Bartek wtorek, 17 lipca 2018 07:48 napisane przez Bartek

  @Samotny -Ty ciesz się,że w ogóle w tym mieście cokolwiek dzieje się. Dla mnie to frajda,że są organizowane takie koncerty,możliwość popływania żaglówką po "Lazienkach",szanty na Rynku... Taka namiastka morza w Gnieźnie.

 • Link do komentarza tralalala poniedziałek, 16 lipca 2018 23:43 napisane przez tralalala

  Pod żaglami Budasza, życie płynie, jak w bajce, czy to w sztormie, czy w ciszy, czy w noc ciemną, w dzień jasny. Miasto brudne i mętne, piach na Rynku się kurzy, nocą szczury latają, menele w leżakach siadają.

 • Link do komentarza samotny biały żagiel poniedziałek, 16 lipca 2018 21:03 napisane przez samotny biały żagiel

  Jeszcze tego potrzeba, żeby Budasz napuscił wody na Rynek i puścił po niej żaglówki.

 • Link do komentarza kochający wodę poniedziałek, 16 lipca 2018 11:16 napisane przez kochający wodę

  Szkoda, że muzyka szantowa nie będzie prezentowana gdzieś, nad samą wodą. Na przykład, na plaży nad jeziorem Winiary lub nad brzegiem jeziora Jelonek. Pluskająca o brzeg jeziora woda, dodawałaby dodatkowego nastroju wykonywanym szantom.

 • Link do komentarza PŁYWAK poniedziałek, 16 lipca 2018 11:10 napisane przez PŁYWAK

  wyjaśnienie. Klasa "omega" to nie jacht, a tylko bez kabinowa żaglówka.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane