Jesteś tutaj:Kultura Polscy kataryniarze założyli stowarzyszenie
wtorek, 17 lipca 2018 10:38

Polscy kataryniarze założyli stowarzyszenie

 
Polscy kataryniarze założyli stowarzyszenie zdjęcie nadesłane

Pierwsze w historii naszego kraju stowarzyszenie, zrzeszające kataryniarzy z całej Polski, zostało założone w minioną sobotę. Siedzibą ma być podgnieźnieńskie Niechanowo.

14 lipca odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Kataryniarzy Polskich. Jest to odpowiedź na wspólne porozumienie się kilku osób, grających na tych wyjątkowych mechanizmach muzycznych, działających w całym kraju. O pomyśle tym poinformował nas jeszcze w maju br. Henryk Bąk, znany także jako Kataryniarz Gnieźnieński Heniu, który nawiązał kontakt z innymi "grajkami" z Polski. 

W minioną sobotę, w ośrodku wypoczynkowym w Skorzęcinie, gdzie odbywało się pierwsze spotkanie integracyjne, pomysł został sfinalizowany. Stowarzyszenie Kataryniarzy Polskich z siedzibą w Niechanowie, zrzesza kilku właścicieli tych urządzeń i jest prawdopodobnie pierwszą taką organizacją w historii naszego kraju.

Prezesem SKP został Henryk Bąk, wiceprezesem Piotr Bot (kataryniarz z Warszawy), sekretarzem Włodzimierz Niewitecki (kataryniarz z Jeleniej Góry), a skarbnikiem Tomasz Sylwestrzak (kataryniarz z Bielska-Białej). Ponadto w skład komisji rewizyjnej weszli, jako przewodnicząca, Teresa Bartz (sołtys wsi Niechanowo), sekretarzem jest Urszula Kłosiewicz (kataryniarka z Bielska-Białej), a także Marek Lewandowski (kataryniarz z Bydgoszczy). W zebraniu założycielskim wziął udział także wójt Gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agata Zybała. Założeniem stowarzyszenia, poza integracją środowiska kataryniarzy polskich, jest także promocja tej formy rozrywki oraz wzajemna współpraca.

W trakcie zebrania założycielskiego, podjęto uchwałę wyróżniającą Piotra Bota tytułem Prezesa Honorowego Stowarzyszenia Kataryniarzy Polskich, za długoletnie propagowanie kataryniarstwa w Polsce.

 

1 komentarz

 • Link do komentarza Grzegorz środa, 18 września 2019 16:36 napisane przez Grzegorz

  Jest Was kilku. Szkoda.
  Na warszawskiej starowce gra gosciu ale nie wiem czy to naczym gra to katarynka ?
  Ja pamietam ze katarynka wygladala I brzmiala inaczej
  Poprosze o jakis kontakt z kims komu moglbym zadac kilka pytan .
  Moze bede mogl dolaczyc?
  Grzegorzbalcerczyk@gmail.com

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane