czwartek, 09 sierpnia 2018 19:35

Dekady odkryć dawnego Gniezna na wystawie

 
Dekady odkryć dawnego Gniezna na wystawie Fot. Szymon Skweres

W czwartkowe południe w Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarto ekspozycję opowiadającą dzieje odkryć archeologicznych, które miały miejsce na terenie naszego miasta na przełomie dziejów.

Wystawa ukazująca liczne zabytki, a także instrumenty wykorzystywane przy ich odkrywaniu oraz katalogowaniu, to najlepsze podsumowanie dotychczasowego dorobku archeologicznego kilku pokoleń naukowców. Od przypadkowych odkryć, poprzez duże prace wykopaliskowe na Wzgórzu Lecha w latach 30. XX wieku, aż po współczesność - to wieloletnia praca interdyscyplinarna, łącząca kilka różnych dziedzin, dzięki którym można było odkrywać nieznane dzieje dawnego Gniezna.

- Naszą narrację zaczynamy w XIX wieku, bo to wtedy zaczynają się pierwsze poważne badania archeologiczne, choć mając na myśli to, co działo się w XVII wieku, a mam tu na myśli otwarcie grobowca bł. Jolenty, wówczas jeszcze nie beatyfikowanej, to mamy do czynienia z pierwszymi badaniami archeologicznymi, a więc liczącymi sobie 486 lat - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP i dalej dodał: - Na dziś otwieranej wystawie opowiadamy o kilku płaszczyznach - pierwsza dotyczy samej archeologii w Gnieźnie, ludzi z nią związanymi oraz miejscami, w których kopali. Druga płaszczyzna to wykopane zabytki i to, co na ich podstawie udało się o przeszłości Gniezna opowiedzieć, a trzecia opowiada o samej pracy archeologa, która wielu kojarzy się z Indiana Jonesem, a tak naprawdę jest to ciężka praca, nie tylko polegająca na "machaniu łopatą", ale także na poważnych zabiegach, które nie tylko ograniczają się do odkrywania znalezisk, ale także ich opisywania i katalogowania oraz wyciągania na ich podstawie wniosków.

Na ekspozycji otwartej 9 sierpnia podziwiać można ponad 300 znalezisk z terenu Gniezna. Wystawa zorganizowana została we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu – instytucją, która tak wiele wniosła do badań archeologicznych Gniezna.

W Muzeum wystawa będzie prezentowana do 30 grudnia 2018 r. Od stycznia 2019 r. będzie można ją zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Kuratorzy wystawy: Tomasz Janiak, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Sawicki (MPPP w Gnieźnie), Katarzyna Zisopulu-Bleya (MAP), Magdalena Poklewska-Koziełł (MAP).

Zdjęcia: Szymon Skweres

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane