Jesteś tutaj:Kultura Grajkowie ponownie wystąpią na ulicach Gniezna
poniedziałek, 20 sierpnia 2018 12:21

Grajkowie ponownie wystąpią na ulicach Gniezna

 
Grajkowie ponownie wystąpią na ulicach Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

W najbliższy weekend po raz kolejny w bramach kamienic, na krawężnikach czy przy skwerach zagoszczą muzycy, wykonujący znane lub też własne aranżacje. Wszystko w ramach Weekendu Grajków Ulicznych.

To przedsięwzięcie kulturalne coraz bardziej wpisuje się nie tylko w program Królewskiego Festiwalu Artystycznego, ale ogólnopolskiej, "grajkowej sceny ulicznej". Tym razem do Gniezna przyjadą twórcy nie tylko polscy, ale także i zagraniczni, których będzie można posłuchać w kilku zakątkach centrum miasta.

- Z założenia Królewski Festiwal Artystyczny miały tworzyć różne wydarzenia kulturalne - czyli nie tylko duże koncerty, ale też inne, bardziej kameralne imprezy w przestrzeni miejskiej. Idealnie w to "ożywianie" wpisuje się Weekend Grajków Ulicznych, w ramach którego mamy nie tylko wieczorne koncerty na Rynku, ale także uliczne granie na deptaku czy ul. Warszawskiej - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski.

- Koncertować będą zespoły, które to mają w swojej historii lub do dziś grają na ulicy. Nie zawsze są to stricte grajkowie uliczni - tak będzie pierwszego dnia, kiedy mamy Borówka Showcase. To będzie bardzo melancholijny, ale piękny koncert, na którym usłyszymy gości spoza Polski - mówił Jarek Mikołajczyk. W sobotę 25 sierpnia od godziny 12:00 w pięciu punktach centrum występować będą różni muzycy, a o godzinie 18 na Rynku wystąpi wspomniana Borówka Showcase, czyli: Chris Ellys, Zagi, Henry Dawid's Gun oraz Sun+Dead: - Największą ciekawostką w tym dniu będzie Sun+Dead, bardzo specyficzny duet z Czech, Vaclav Hawelka, który jest tam postrzegany jako jeden z najbardziej alternatywnych muzyków. Tym razem przyjedzie ze swoim synem, który będzie mu pogrywał na perkusji. Jako ostatni tego dnia, jako uczta dla tych, którzy chcą posłuchać pięknych dźwięków, a więc Henry David's Gun - dodał Jarosław Mikołajczyk.

Niedzielne "grajkowanie" rozpocznie się także od południa i potrwa do 17:00: - Na festiwalu pojawi się Janusz "Cybull" Skwira, który jako jedyny będzie od samego początku festiwalu u nas. Poza tym będzie Leszek Sypniewski, który pojawił się w ubiegłym roku ze swoim akordeonem i bardzo sympatycznymi piosenkami, będzie Kataryniarz Gnieźnieński Heniu, Marcin Szajda, gnieźnieński muzyk widywany na ul. Warszawskiej. Cieszę się też, że wystąpi Marysia Woźniak, znana gnieźnianom, dla której muzyka jest czymś, co pomaga jej przetrwać - wymieniał Jarosław Mikołajczyk. O godzinie 18:00 zaplanowane na Rynku zostały koncerty "Ulica bez granic", w trakcie których wystąpi Cherries in Ski, Buskin' Jack, Na Górze oraz wyjątkowy projekt - podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gniezno pod okiem Dominiki Sochackiej-Drzewkieckiej wystąpią wraz z Januszem "Cybullem" Skwirą i wykonają hymn festiwalu.

Pełen program występów grajków:

Uliczne muzykowanie - sobota:

 

12:00-13:00

13:00-14:00

14:00-15:00

15:00-16:00

16:00-17:00

ul. Warszawska

Marcin Szajda

 

 

 

ul. Tumska
(Gruszka i Pietruszka)

 

Sun+Dead

 

HDG

 

Marysia Woźniak 

Leszek Sypniewski

 

ul. Tumska
(pizzeria Retro)Janusz „Cybull” Skwira

 

Janusz „Cybull” Skwira

/

Zespół  Spontaniczny

ul. Chrobrego
(Taknen Pub)

Chris Ellys

Zagi

 

Kataryniarz Heniu

 

ul. Chrobrego
(apteka Gemini)

 

 

 

 

Marcin Szajda

Park
im.
T. Kościuszki

Marysia Woźniak 

Leszek Sypniewski


Moonhead i przyjaciele

 

 

Uliczne muzykowanie – niedziela:

 

12:00-13:00

13:00-14:00

14:00-15:00

15:00-16:00

16:00-17:00

ul. Tumska
(Gruszka i Pietruszka)

Leszek Sypniewski 

Janusz „Cybull” Skwira

 

Leszek  Sypniewski


Na Górze

ul. Tumska
(pizzeria Retro)

 

 

 

Janusz „Cybull” Skwira
/
Zespól Spontaniczny

ul. Chrobrego
(Taknen Pub)

Cherries In Ski
/
Buskin’ Jack

 

 

 

ul. Chrobrego
(apteka Gemini)


Marysia Woźniak 

Marcin  Szajda

 

Marysia Woźniak

Marcin Szajda

 

Park
 im. T. Kościuszki


Kataryniarz Heniu

 


Moonhead i przyjaciele


Pan Walizka
i dudziarz Mikołaj

(plac zabaw)

6 komentarzy

 • Link do komentarza Sze poniedziałek, 20 sierpnia 2018 20:49 napisane przez Sze

  Codziennie jakiś grajek na warszawskiej gra

 • Link do komentarza muzyk poniedziałek, 20 sierpnia 2018 20:04 napisane przez muzyk

  Hans, ty najnormalniej w świecie nie rozumiesz komentarzy. Z tego wazeliniarstwa do swego pana odpowiadasz na ogół od rzeczy. A ja pisalem i jeszcze raz powtórzę, że grajkowie powinni na stałe wpisać się w gnieźnienski pejzaż. Ożywili by to smutne miasto. Ale podkreślę raz jeszcze. Grajkowie, którzy potrafia grać, a nie rzępolić i robic z siebie pośmiewisko.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki poniedziałek, 20 sierpnia 2018 18:57 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Hans, muzyk ma rację, Gniezno to smutne miasteczko, odkąd rządzą nim amatorzy i ci, którym wydaje się, czym jest pijar i promocja miasta. A grajkowie to pomysł genialny, wart rzetelnego nagłośnienia w Polsce. Brawo za ideę i konsekwencję! :)

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! poniedziałek, 20 sierpnia 2018 18:30 napisane przez !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  fajnie , tylko że grajków wystawiacie na dwa dni a kiedy posprzątacie meneli ze skwerów i spod sklepów oraz przystanków gdzie w długich terminach bez żadnych obaw spożywają alkohol !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Hans poniedziałek, 20 sierpnia 2018 15:54 napisane przez Hans

  muzyk, chyba Ty jesteś smutny.
  Super, że będzie Henry David's Gun, byłem jak grali w nieistniejącej już Szufladzie parę lat temu i było świetnie

 • Link do komentarza muzyk poniedziałek, 20 sierpnia 2018 12:34 napisane przez muzyk

  Grajkowie powinni na stałe się wpisach w ten przerażająco smutny i nieciekawy pejzaż Gniezna. Tylko uwaga! Grajkowie, którzy umieją grać, a nie rzępolić.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane