Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 września 2018 09:18

Okazja by zobaczyć „nowe” Muzeum

 
Okazja by zobaczyć „nowe” Muzeum archiwum redakcji

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza na na Dzień w „Nowym” Muzeum - prezentacji nowych wnętrz tej placówki, otwartych po długim remoncie.

W niedzielę 16 września wspólnie z muzealnikami będzie można zobaczyć nowe wystawy oraz przestrzenie, które powstały w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – II etap”, realizowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. W jego ramach dokonano kompleksowej przebudowy sporej części muzeum, która do tej pory nie była znana zwiedzającym i niezbyt często wykorzystywana do działań np. edukacyjnych. 

W ramach wydarzenia, które odbędzie się w niedzielę 16 września od 10:00 do 18:00, będzie możliwość zwiedzania nowych wystaw stałych z kuratorami: 

  • „Gniezno. Stąd do przeszłości” – wystawa prezentuje dzieje Gniezna od czasów współczesnych aż do najdawniejszych.
  • „Sztuka romańska w Polsce” – wystawa przybliża zabytki rzeźby architektonicznej wczesnośredniowiecznej Polski.
  • „Gnieźnieńska ceramika architektoniczna w średniowieczu i nowożytności” – wystawa prezentuje jedną z największych w Europie kolekcję płytek ceramicznych oraz kafli piecowych z Gniezna i okolic.
  • „Piastów malowane dzieje” – galeria obrazów z XIX w. ilustrujących przeszłość Polski pod rządami Piastów – od legendarnego założyciela dynastii po Kazimierza Wielkiego.

Ponadto zaplanowane jest zwiedzanie wystaw czasowych oraz różne inne zajęcia muzealne.