Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 września 2018 16:25

Blubranie na Fyrtlu po gnieźnieńsku

 
Blubranie na Fyrtlu po gnieźnieńsku archiwum redakcji

Po raz kolejny odbędzie się w Grodzie Lecha duża akcja promocji gwary wielkopolskiej z naciskiem na przypomnienie swojego rodzaju jej "gnieźnieńskiej" odmiany.

Wszystko dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018”, który udało się pozyskać na ten cel. Założeniem projektu jest podtrzymywanie świadomości o miejscu gwary w życiu naszych dziadków lub rodziców, a także jej umiejscowienie we współczesnym języku, używanym na co dzień.

- Chcemy podtrzymać pamięć o gwarze poprzez lekcje gwary, szkolenia dla nauczycieli języka polskiego, multimedialne przedsięwzięcia i wydanie specjalnej publikacji oraz by uratować od zapomnienia gnieźnieńską gwarę w ramach tego dziedzictwa, które u nas posiadamy - mówił Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Wartość projektu wynosi 25,7 tys. zł, z czego 20 tys. zł pochodzi z dotacji.

W ramach przedsięwzięcia odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci, lekcje gwarowe dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkolenia dla nauczycieli języka polskiego, multimedialne przedsięwzięcia i wydanie specjalnej publikacji. Do realizacji zaproszeni zostali specjaliści i animatorzy z m.in. Instytutu Kultury Europejskiej, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia „Ośla Ławka”.

- Publikacja, którą będziemy zawdzięczać prof. Włodzimierzowi Bulikowskiemu, który w 1991 roku wydał jedyną publikację "Gniezno na szagę" jego autorstwa i 27 lat po tym nie tylko pojawiły się nowe słowa, ale i okoliczności. Pan profesor jest pasjonatem gwary wielkopolskiej, a szczególnie gnieźnieńskiej i to być może nie w sposób naukowy, szperając po książkach, ale od strony żywotności tej mowy. Jako lekarz medycyny pracy spotykał się z pacjentami, którzy na co dzień posługiwali się gwarą i na kratkach wynotowywał poszczególne słowa i przez 30 lat tych słówek nagromadziło się tyle, że wyjdzie z tego bardzo dobry słownik - przyznał aktor Andrzej Malicki, który wraz z Jarosławem Mikołajczykiem wsparli profesora w pracy nad dziełem. Opieką naukową nad pracami zespołu redakcyjnego podjęła się prof. Eliza Grzelak.

W ramach warsztatów edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym wezmą udział w spotkaniach pt. „Pyry z gzikiem, czyli zajęcia z gwary dla dzieci”, które poprowadzi Ewa Jaworska, starszy kustosz Biblioteku Publicznej Miasta Gniezna. Celem zajęć będzie pobudzenie wyobraźni językowej dzieci i uczenie świadomego korzystania z bogactwa językowego gwary gnieźnieńskiej.

Kolejnym akcentem będą warsztaty animacyjne „Blubry” dla uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które poprowadzi regionalista i dziennikarz Jarosław Mikołajczyk. Celem zajęć będzie kształtowanie aktywnych postaw uczniów wobec bogactwa języka ojczystego ze szczególnym uwzględnieniem gwary gnieźnieńskiej: - Efektem tego ma być film, który powstanie i będzie opowiadał o najdziwniejszych słowach gwary wielkopolskiej. Te spotkania z młodzieżą ze szkoły cechowej, dla mnie będzie doświadczeniem. To będzie ta ostatnia część społeczeństwa, która w swoich zawodach jeszcze w określeniach narzędzi i czynności, może nieświadomie, posługuje się gwarą - przyznał Jarosław Mikołajczyk. 

Ponadto zrealizowany zostanie projekt audiowizualny „Gnieźnieńskie Legendy”, który zapoczątkuje realizacje filmowe podań i baśni związanych z naszym miastem. Przewidywane warsztaty językowe dla nauczycieli języka polskiego poprowadzą: metodolog Iwona Wysocka oraz regionalista i aktor Andrzej Malicki. Celem zajęć będzie poszerzenie wiedzy i nabycie kompetencji językowych przez nauczycieli w zakresie posługiwania się gwarą gnieźnieńską.

Galeria