Jesteś tutaj:Kultura Otwarcie wystawy: Gniezno - 100 lat wolności na fotografii
wtorek, 16 października 2018 17:23

Otwarcie wystawy: Gniezno - 100 lat wolności na fotografii

  mn
Otwarcie wystawy: Gniezno - 100 lat wolności na fotografii archiwum redakcji

W najbliższy czwartek w Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta zostanie wystawa zdjęć, prezentująca wydarzenia oraz ujęcia Gniezna przez ostatnie 100 lat. 

Wystawa odbywa się w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki i jest fotograficznym zapisem historii Gniezna od 1918 roku do czasów współczesnych. Prezentowane na niej zdjęcia tworzą opowieść o tym, czym żyło miasto przez ostatnie 100 lat. Pozyskano je głównie ze zbiorów prywatnych, tylko niewielka część jest własnością miejskich instytucji. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja efektów warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Przemysława Degórskiego. Ich celem było skonfrontowanie historycznych ujęć ze współczesnym miejskim krajobrazem.

Ekspozycja jest pokłosiem zainicjowanego w 2017 roku przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie projektu Interaktywne Muzeum Gniezna. Jego zadaniem jest tworzenie lokalnej społeczności zainteresowanej popularyzacją historii Gniezna i dzieleniem się związanymi z przeszłością pamiątkami, głównie fotografiami. Projekt łączy lokalnych pasjonatów, przedstawicieli instytucji miejskich oraz mieszkańców Gniezna.

Wystawa otwarta zostanie 18 października 2018 roku o godzinie 16:00 w holu Muzeum Początków Państwa Polskiego. Będzie czynna do 6 stycznia 2019 roku.

Uczestnicy wystawy: Zenon Chojecki, Przemysław Degórski, Paweł Kostusiak, Stanisław Kubacki, Marek Lapis, Henryk Maćkowiak, Władysław Nielipiński, Piotr Robakowski, Zenon Siwiński, Zdzisław Stoltman, Przemysław Strzyżewski, Waldek i Dawid Stube, Rafał Wichniewicz. 

Uczestnicy warsztatów i wystawy: Liwia Burzyńska, Bartłomiej Degórski, Natalia Jakubowska, Małgosia Kukurenda, Weronika Nicole Olejniczak, Nikodem Wejerowski. Opiekun grupy: Przemysław Degórski. Koordynacja warsztatów: Joanna Gronikowska.  

Kuratorzy: Magda Robaszkiewicz, Rafał Wichniewicz

Organizatorzy: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Czytelnia na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane