Jesteś tutaj:Kultura Ponad 50 filmów w cztery dni - Offeliada 2018
wtorek, 13 listopada 2018 17:06

Ponad 50 filmów w cztery dni - Offeliada 2018

  mn
Ponad 50 filmów w cztery dni - Offeliada 2018 zdjęcie nadesłane

15 listopada rozpocznie się 12. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Offeliada”. Przez cztery dni, w Gnieźnie obejrzeć będzie można nie tylko 35 filmów krótkometrażowych walczących o statuetki Offelii, ale także wziąć udział w spotkaniach z jurorami i pokazach specjalnych czy koncercie zespołu Pochwalone.

„Offeliada” od swojej pierwszej edycji promuje nie tylko polskie kino krótkometrażowe, ale także szeroko rozumianą kulturę niezależną. Na przestrzeni 11 lat festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych imprez kina offowego w kraju. Od kilku lat „Offeliada” jest w gronie festiwali zgłaszających swoje nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, a w Jury Głównym zasiadały takie postacie jak Paweł Łoziński, Krzysztof Majchrzak, Ryszard Jaźwiński, Balbina Bruszewska, Jan „Yach” Paszkiewicz, Łukasz Orbitowski czy Agnieszka Obszańska. Program imprezy, oprócz pokazów konkursowych, wypełniają spotkania z jurorami, pokazy specjalne oraz koncerty – i nie inaczej będzie w tym roku.

W jury 12. „Offeliady” zasiądą dwa młode talenty polskiego kina: reżyserowie Marta Prus i Kuba Czekaj, oraz malarka i ilustratorka Marta Frej, a także popularny bloger i youtuber, Jakub „Dem” Dębski. Tradycyjnie, oprócz Jury Głównego, filmy konkursowe oceniać będą m.in. Jury studenckie, Młodego Widza oraz dziennikarskie. Swoją nagrodę – „Poloniusza” – przyzna także publiczność: karty do głosowania dostępne będą po każdej z sesji konkursowych w Miejskim Ośrodku Kultury.

Ciekawie zapowiadają się także pokazy specjalne. Oprócz głośnych filmów jurorów („Twist & Blood”, „Over the Limit”), podczas 12. „Offeliady” będzie można obejrzeć m.in. „Dawno temu w listopadzie” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, „Powracającą falę” Michała Wiraszki, „Wieżę. Jasny Dzień” Jagody Szelc oraz „Dzikie róże” Anny Jadowskiej.

Tegoroczne wydarzenia odbywać się będą w trzech lokalizacjach – oprócz serca festiwalu, czyli Miejskiego Ośrodka Kultury, „Offeliada” zawita także do Klubu Muzycznego MŁYN oraz, po raz pierwszy, do gnieźnieńskiego Dobrego Browaru.

Program 12. Festiwalu Filmowego Offeliada - Gniezno, 15-18 listopada 2018 r.

Czwartek, 15 listopada

19.00 Uroczyste otwarcie 12. Festiwalu Filmowego Offeliada (MOK, ul. Łubieńskiego 11)
19.15 Film otwarcia: „Pewnego razu w listopadzie”, reż. Andrzej Jakimowski (MOK)

Piątek, 16 listopada

09.00 Pokazy konkursowe cz. I (MOK)
11.00 Pokazy konkursowe cz. II (MOK)
14.00 Pokazy konkursowe cz. III (MOK)
16.00 Pokaz specjalny i spotkanie z reżyserem: „Powracająca fala”, reż. Michał Wiraszko (MOK)
17.00 Pokaz specjalny i spotkanie z jurorem: „Twist & Blood”, reż. Kuba Czekaj (MOK)
18.30 Pokaz specjalny i spotkanie z jurorem: „Over the Limit”, reż. Marta Prus (MOK)
20.30 Spotkanie z jurorem: Jakubem „Demem” Dębskim (Dobry Browar, ul. Grzybowo 34)
21.30 Pokaz specjalny: Filmowe Podlasie Reaktywacja! (Dobry Browar)

Sobota, 17 listopada 

10.00 Pokazy konkursowe cz. IV (MOK)
11.30 Pokazy konkursowe cz. V (MOK)
14.30 Pokazy konkursowe cz. VI (MOK)
16.30 Pokaz specjalny: „Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc (MOK)
18.30 Pokaz specjalny: „Dzikie róże”, reż. Anna Jadowska (MOK)
21.00 Koncert: „Pochwalone” (Klub Muzyczny „Młyn”, ul. Roosevelta 50)

Niedziela, 18 listopada

10.00 Pokaz specjalny „Offeliada Dzieciom”: „Basia”, reż. M. Wasilewski, Ł. Kacprowicz (MOK)
12.00 Spotkanie z jurorem: „W samo południe z… Martą Frej” (Dobry Browar)
15.00 Uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu oraz pokaz nagrodzonych filmów (MOK).

Organizatorem „Offeliady” jest Stowarzyszenie „Ośla Ławka”, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Tegoroczną edycję, oprócz Miasta Gniezna dofinansowały Narodowe Centrum Kultury oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem festiwalu jest firma GBO Inwestycje.

Offeliada dla najmłodszych

Co roku, w programie „Offeliady” pojawiają się także propozycje dla młodszych widzów. Podczas dwunastej edycji, takim wydarzeniem będzie seans serialu „Basia”, który odbędzie się w festiwalową niedzielę, o godz. 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

O tym, kim jest Basia, wie już większość dzieci w całej Polsce. Bohaterka książek autorstwa Zofii Staneckiej zawładnęła wyobraźnią najmłodszych, stając się prawdziwym wzorem do naśladowania. Dla wielu dziewczynek i chłopców jest jak najlepsza koleżanka. Z Basią nie można się nudzić, a każda kolejna bajka to gwarancja wyśmienitej zabawy i mile spędzonego czasu.

1 komentarz

  • Link do komentarza Teodor wtorek, 13 listopada 2018 21:00 napisane przez Teodor

    Offeliada ma się dobrze... i dobrze! W piątek tylko pokazy specjalne po pracy pasują, ale w sobotę zawsze na filmy krótkometrażowe staram się wpaść

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane