Jesteś tutaj:Kultura Wystawa o tych, którzy walczyli o Niepodległą
czwartek, 15 listopada 2018 19:09

Wystawa o tych, którzy walczyli o Niepodległą

 
Wystawa o tych, którzy walczyli o Niepodległą fot. Rafał Wichniewicz

W sali wystawowej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica, otwarta została wystawa prac poświęcona poszczególnym, zasłużonym uczestnikom powstania wielkopolskiego.

Autorem wystawy jest Paweł Trygalski, który zebrał dotychczasowe swoje zbiory oraz informacje o uczestnikach wyzwoleńczego zrywu sprzed wieku i zaprezentował je na ekspozycji. To już czwarta odsłona archiwaliów w tej tematyce.

- Ta wystawa koncepcyjnie była chyba najtrudniejszą ze wszystkich dotychczasowych, dlatego, że dotyczyła jednego, konkretnego tematu, a mianowicie powstańców wielkopolskich. To jest moja fascynacja. Już ponad ćwierć wieku zajmuje się powstańcami ze względu na swoją pracę zawodową. Początkowo były to skromne rzeczy, jak poznanie samych powstańców, a potem rozwinęło się to w trudniejsze rzeczy, a owocuje to między innymi tym, co można obejrzeć na tej wystawie. Trudność polegała na tym iż w bardzo krótkim przedziale czasowym mamy dwa ważne wydarzenia w historii naszego kraju, bez których nasza obecność tutaj byłaby raczej niemożliwa - mówił Paweł Trygalski, nawiązując do obchodzonych w tym roku rocznic 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu wyzwoleńczego zrywu w Wielkopolsce

- Trzeba było wymyślić coś, co na wystawie łączyłoby te wydarzenia. Dlatego jest zatytułowana "Walczyli o Niepodległą". Może to dziwnie zabrzmieć, ale dla nas Wielkopolan, 11 listopada jest symbolem, ale dla wielu osób z którymi rozmawiam, to świętem niepodległości jest 28 grudnia. To wtedy Gniezno odzyskało niepodległość, a 11 listopada tak naprawdę nie różnił się niczym od 12 czy 10 listopada - mówił autor wystawy, zaznaczając jednak iż "28 grudnia" nie byłby możliwy, gdyby nie ci, którzy pod powstanie położyli fundament i jego zwycięstwo. To było to samo pokolenie, które wywalczyło niepodległość dla całego kraju.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki, do czego szczególnie zaproszona jest gnieźnieńska młodzież. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane