Jesteś tutaj:Kultura Kolejne spotkania chóralne za nami
niedziela, 18 listopada 2018 18:10

Kolejne spotkania chóralne za nami

 
Kolejne spotkania chóralne za nami fot. Rafał Wichniewicz

Pięć zespołów wystąpiło przed gnieźnieńską publicznością, która zgromadziła się w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej na 26. edycji wyjątkowego koncertu.

Wydarzenie w tym roku wpisywało się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale tematyka tej odsłony Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych nie odbiegała zbytnio od tematyki religijnej, ale i patriotycznej. Przez ostatnie 25 lat w ramach tej imprezy przed słuchaczami zaprezentowało się ponad 130 zespołów, w skład których wchodziło około 2000 chórzystów. Kolejne pięć grup wystąpiło w niedzielę w bazylice.

Jako pierwszy wystąpił Chór Metrum dyrygowany przez Jarosława Krenza, wykonując kilka utworów w tym m.in. "Alleluia" Johna Cartera. Następnie zaprezentował się Chór Żeński "Sonata" z Powidza prowadzony pod okiem Haliny Ganińskiej, wykonując utwory polskich kompozytorów, m.in. "Daj mi Jezusa" ks. Antoniego Chlondowskiego czy "Dusza Chrystusowa" Stefana Stuligrosza. Jako trzeci wystąpił Chór im. św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej fary, który prowadzi Andrzej Joras, a który to niedawno obchodził 50-lecie pracy organistowskiej. Pierwszy utwór "Bogurodzica" dyrygował Szymon Szykowny, a przy organach zasiadł Krystian Klej, a później już Andrzej Joras wykonał także "Laudate Dominum" oraz "Gloria". 

Czwartym zespołem, który zaprezentował się tego popołudnia, był Chór "Cantanti" z Poznania, prowadzony przez Michała Sergiusza Mierzejewskiego. Wykonał on takie utwory jak "Jacquet de matua - O jesu Christe" na melodię ludową w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego czy polską pieśń z XVI wieku Józefa Nikorowicza w opracowaniu także Feliksa Nowowiejskiego, kończąc "O Salutaris Hostia" Gioacchino Rossiniego. Jako ostatni wystąpił gospodarz tego wydarzenia - chór męski Towarzystwa Śpiewaczego "Dzwon", prowadzony obecnie przez Michała Sergiusza Mierzejewskiego. Najstarszy gnieźnieński zespół wykonał m.in. "Bolesław Chrobry" - anonimowego autora z XVI wieku, "Gniezno" czy "Pieśń Legionów". Wszystkie zespoły, które wystąpiły na 26. edycji tego wydarzenia, otrzymały pamiątkowe statuetki.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane