Wydrukuj tę stronę
wtorek, 04 grudnia 2018 07:59

O pochodzeniu nazw w Gnieźnie - konwersatorium

 

Zapraszamy na kolejną edycję Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych. Tym razem będzie słowo o nazwach własnych, które obowiązują na terenie naszego miasta.

Dziedzictwem niematerialnym Gnieźnian jest ich język, którego ważny fragment stanowią  nazwy części miasta, ulic, placów a nawet budynków. Na szczególne zainteresowanie zasługują nazwy historyczne, które nigdy nie zostały odnotowane w dokumentach, przetrwały jednak w zbiorowej pamięci. Urbanonimy z jednej strony są dokumentem historycznym, a z drugiej formą gloryfikacji postaci i wydarzeń. Ich etymologia stanowi istotne źródło wiedzy na temat rozwoju miasta, struktury społecznej tego obszaru oraz jego ukształtowania topograficznego. Czy jako niematerialne zabytki powinny zostać objęte ochroną, także prawną? Między innymi na to pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas grudniowych Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych, których główną częścią będzie wykład poświęcony nazwom terenowym występującym w Gnieźnie i okolicy. Spotkanie podsumuje dyskusja na temat zasadności zmian nazw po 1989 roku.

Spotkanie pt. "Historia zapisana w nazwach własnych. O toponimii Gniezna" odbędzie się w czwartek 6 grudnia o godzinie 16:30 w Instytucie Kultury Europejskiej. Poprowadzi je prof. UAM dr hab. Eliza Grzelak. Wstęp wolny!

1 komentarz