Jesteś tutaj:Kultura Bohaterskie gnieźnieńskie orlęta
wtorek, 04 grudnia 2018 15:32

Bohaterskie gnieźnieńskie orlęta

 
Bohaterskie gnieźnieńskie orlęta fot. Rafał Wichniewicz

Ich ciała spoczęły w ziemi prawie sto lat temu, ale do dziś wybrzmiewa echo dokonań, których odważnie się podjęli. O tym była najnowsza produkcja Bogumiła Bieleckiego.

Gnieźnieński dokumentalista tym razem na warsztat wziął tematykę powstania wielkopolskiego, które choć odległe i ubogie w oryginalne materiały filmowe z tego okresu, jest wdzięcznym tematem do każdej produkcji (filmowej, fotograficznej czy pisarskiej) upamiętniającej ten zwycięski zryw. Teraz podjął się tego Bogumił Bielecki, który 3 grudnia zaprezentował w sali Miejskiego Ośrodka Kultury swoje najnowsze dzieło - film pt. "Orlęta gnieźnieńskie".

- Jest to produkcja, o której myślałem już od dawna. Mamy na cmentarzu św. Piotra kwaterę żołnierzy, którzy nimi nie powinni być, ale zostali w związku z tym iż narodziła się taka sytuacja, jak powstanie. To byli młodzi ludzie. Jeszcze przed II wojną światową to miejsce, gdzie spoczęli, zaczęto nazywać Akropolem Bohaterów. Moim celem jest, by ich pokazać jako orlęta, które są pochowane w swojego rodzaju gnieździe. Sam cmentarz jest dość ciekawy, bo widziałem wiele wojennych nekropolii, ale nie widziałem żadnego w formie koła. To się kojarzy z gniazdem, z którego jest piękny widok na Gniezno. Tak jak mamy orlęta lwowskie, to czemu by nie mieć orląt gnieźnieńskich, tym bardziej, że papież Jan Paweł II, jak przyjechał do Polski to wyraźnie powiedział, że Gniezno to gniazdo, miejsce w którym się wszystko zaczęło - stwierdził Bogumił Bielecki.

Film, trwający 45 minut, składa się z trzech części. Pokazuje on, nieco w formie paradokumentalnej, rekonstrukcje walk z następującym po tym przejściem przez sto lat do współczesności. Tym samym gnieźnieński dokumentalista swoją produkcją wpisał się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Wielkopolskę niepodległości.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane